Prečo si práve na sv. Valentína posielajú zaľúbenci darčeky?

Prečo si práve na sv. Valentína posielajú zaľúbenci darčeky?

Magazín Ver.sk 07.02.2019 2 minúty na prečítanie

Vo svete sa tento sviatok okresal na meno Valentín. 14. február sa už niekoľko rokov spája s tým, že obchody marketingovo mieria na zaľúbené dvojice a povzbudzujú ich, aby si navzájom niečo darovali, aby si spomenuli na seba a vyjadrili si, že im na sebe stále záleží.

 Kto bol vlastne sv. Valentín a prečo práve 14. februára?

 Valentín bol biskupom v dnešnom Terni, v strede Talianska a kresťanský mučeník z prelomu 2. a 3. stor., ktorému bola sťatá hlava. V 17. stor. keď našli jeho pozostatky, tak vybudovali nad jeho hrobom baziliku.

Podľa stránky zivotopisysvatych.sk sa spomínajú štyri možné príčiny.

  • Pohania slávili 15. februára sviatok pohanských bohov, ktorý bol spojený s rituálnym očisťovaním po bojoch a obradným smilstvom. Cirkev zmenila v 5 stor. tento sviatok tak, že 14. februára slávila sv. Valentína ako ochrancu snúbencov a patróna zaľúbencov.
  • Sviatok sv. Valentína ako sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredoveku v Anglicku a Francúzsku. V polovici februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa 14. február začal sláviť ako sviatok zamilovaných.
  • Iná tradícia spomína, že sv. Valentín mal rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov. 
  • Iný výklad sviatku hovorí o láske medzi Bohom a človekom, ktorý je stvorený na obraz Boha. 

 Nech to bolo akokoľvek, sv. Valentína môžeme prosiť o pomoc v našich priateľských, manželských a snúbeneckých vzťahoch, aby nám pomáhal lepšie si prejavovať svoju lásku, nielen jednorazovými darčekmi, ale aj vlastnou obetou pre toho druhého. 14. február by nemal byť len o týždňovej alebo tridsať dňovej láske, ale o dlhodobom budovaní vzťahu a túžbe milovať toho druhého po celý život.

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk