Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

Kto by nepoznal autora snáď najslávnejšej rozprávky modernej doby? Malý princ – fascinujúce dielo, plné metafor na ľudstvo, vzťahy, lásku, najdôležitejšie hodnoty a zmysel života, urobilo z Exupéryho jedného z najčítanejších, najznámejších a najcitovanejších autorov 20. storočia.

Autor, letec a filozof v jednej osobe bol synom rodičov s modrou krvou, ktorý časť detstva prežil na zámku a v priľahlých nádherných parkoch, čo malo vplyv na jeho tvorbu. Často chodil pozorovať aj svoje obľúbené mašinky na neďaleké civilné letisko, čo sa mu tiež stalo osudným. Bohémsky umelecký život spoznal v parížskych kaviarňach, počas štúdií architektúry.

Pôsobil niekoľko rokov ako pilot, po ťažkej nehode síce načas prestal lietať, no táto tematika zostala navždy v jeho dielach, vrátane jeho prvotiny – poviedky Letec. Postupne bol stále viac známy ako obľúbený spisovateľ, bol tiež vymenovaný za Rytiera Čestnej légie. So začiatkom II. svetovej vojny si znovu presadil, že bude lietať, bol v bojoch veľmi odvážny a obetavý. Po ďalej nehode však dostal definitívny zákaz lietania. Napriek tomu lietal ďalej. Keď v roku 1944 vzlietol z Korziky, na pevninu vo Francúzsku už nedoletel. Príčiny havárie a jeho smrti sú dodnes neobjasnené...

Najčítanejšou a a najznámejšou Exupéryho knihou navždy zostane Malý princ – útla knižka, nenápadný príbeh stretnutia pilota, havarovaného na púšti a chlapca so zlatistými kučierkami a zvláštnymi otázkami, lezúcimi pod kožu, je jednoznačne najznámejšie Exupéryho dielo, vďaka ktorému sa preslávil po celom svete.  No okrem nej má na konte viacero slávnych titulov: Citadela – biblickým štýlom písaná parabola o hľadaní Boha, zmyslu, naplnení aj pominuteľnosti života, Nočný let – napínavý román, založený na autorových zážitkoch z praxe vojenského pilota aj riaditeľa leteckej spoločnosti v Argentíne, či Zem ľudí – pôsobivé dielo, plné filozofických úvah o zmysle ľudskej existencie. 

Foto: Facebook

12 produktov Filtre
4 23

Filtre


4 23

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové