Zjednodušovanie je cesta k šťastnému životu, Ján Košturiak

Zjednodušovanie je cesta k šťastnému životu, Ján Košturiak

Magazín Ver.sk 21.01.2020 5 minút na prečítanie

Už vo februári (12. - 13. 2. 2020) sa bude v Nimnici opäť konať kresťanská konferencia pre podnikateľov, tentokrát na tému ZJEDNODUŠOVANIE. Medzi rečníkmi nebude ani teraz chýbať spolumajiteľ firmy IPA Slovakia, zakladateľ Podnikateľskej univerzity a Akadémie Dobrého Pastiera, ktorý na konferencii predstaví aj svoju novú knihu. O tom, prečo a ako zjednodušovať život i podnikanie, o čom bude pripravovaná konferencia i kniha, hovorí jej autor Ján Košturiak. 

• V dobe, keď máme stále viac možností, príležitostí, technologických inovácií, informácií, riešení šitých na mieru, Vy hovoríte o potrebe zjednodušovania. Je táto téma naozaj aktuálna? Prečo?

Princíp zjednodušovania je v tom, že sa človek sústredí na veci, ktoré sú podstatné, a nestráca čas a energiu tým, čo za to nestojí. Je to teda základný vzorec výkonnosti človeka. V dnešnej dobe, kde sme prepojení po celom svete internetom a zaplavení množstvom ponúk, príležitostí (a zároveň pokušení) a stimulov, je zjednodušovanie možno dôležitejšie ako v minulosti, keď ľudia žili izolovane, pomaly a tichšie. 

• Máte bohaté skúsenosti v zlepšovaní procesov vo firmách na Slovensku i v zahraničí. Aká je podľa Vás realita zjednodušovania vo firmách? 

Nie je to iba o zlepšovaní procesov, ale celých podnikateľských modelov. Začať môžeme tým, že správne pochopíme zákazníkov a naša hodnotová ponuka pre nich obsahuje len to, čo skutočne potrebujú a žiaden ďalší balast. V produktoch odstraňujeme zbytočné súčiastky, moduly a funkcie, v procesoch zbytočné medzičlánky, v ktorých sa stráca veľa času, peňazí a informácií. Mnohé firmy sú postihnuté nedôverou a byrokraciou, ľudia nehovoria priamo a k veci, vyjadrujú sa zložito a zdĺhavo, tak, že im nikto nerozumie. Používajú sa komplikované formuláre, nejde sa ku koreňovej príčine a veci sa riešia iba na povrchu, často sa odstraňujú následky a nehľadajú skutočné príčiny problémov. Zákazníci dostávajú predimenzované výrobky a služby, nevyznajú sa v ponukách a popisoch, strategické plány alebo procesné štandardy sú písané zložitým jazykom, ktorému nikto nerozumie. Ľudia sú zavalení mailami a zložitými formulármi, chodia z porady na poradu a niekedy strácajú smer a skutočné priority. Práve preto mám v poslednej dobe veľa projektov a workshopov zameraných na zjednodušovanie práce, elimináciu byrokracie a plytvania, na to, aby sa ľudia dokázali venovať dôležitým a strategickým veciam a neboli pohltení operatívou.

• Zjednodušovanie v biznise môže priniesť výrazný pozitívny efekt. Platí to aj pre oblasť osobného života? Ako to funguje alebo nefunguje u Vás?

Starnutie nás núti zjednodušovať. Mnohé veci už nemusím robiť – a ani nemôžem. Starší alebo nemocní ľudia si viac uvedomujú ohraničenosť nášho času a života. Toto nás vedie k tomu, že starostlivejšie selektujeme, čomu sa budeme venovať a čomu nie. Jeden zo základných princípov zjednodušovania je redukovanie. Ja som, napríklad, redukoval čas na nákupy – mám sadu čiernych tričiek a to mi stačí. Odhlásil som sa zo všetkých sociálnych sietí na internete, píšem krátke maily a správy (a vyžadujem to aj od druhých), vyhýbam sa neproduktívnym schôdzkam a ľuďom, ktorí berú energiu a čas. Starostlivejšie si vyberám projekty, ktorým sa chcem venovať. Snažím sa nájsť si čas na šport a spiritualitu. Zistil som, že keď pracujem menej, tak mám lepšie výsledky a aj sa cítim lepšie. Získal som čas jedného voľného dňa v týždni, ktorý som mal predtým naplnený balastom.

• Ak by ste mali dať ľuďom niekoľko praktických tipov, ako zjednodušiť svoj život, ktoré by to boli?

1. Pracovať na rozlišovaní toho, čo je Božia vôľa a snažiť sa objavovať cestu, ktorú Pán pre nás pripravil – nechať sa viac viesť, ako presadzovať svoje vlastné ego a plány. 

2. Nechať niektoré veci plynúť a nesnažiť sa „všetko vedieť, všade byť a všetko a riešiť.“ Nájsť si svoju cestu, priority a zmysel a sústrediť sa na podstatu.

3. Vedieť sa odpájať od toho, do čoho nás často strháva dnešný ukričaný a rýchly on-line svet. 

4. Byť sám sebou, prijímať zmeny okolo seba také, aké sú.

5. Naučiť sa hovoriť nie.

6. Tešiť sa z toho, čo sme dostali, a nenaháňať sa za tým, čo nepotrebujeme.

• Na konferencii plánujete uviesť svoju novú knihu na tému zjednodušovania. Môžete nám ju krátko predstaviť? Čím nás obohatí a pre koho bude určená?

Čím obohatí, neviem, asi tým, čo si z nej každý zoberie. Prvá časť knihy je skôr o zjednodušovaní práce a druhá o rozlišovaní a hľadaní zmyslu a podstaty v našom živote. Je určená pre všetkých, ktorí nechcú strácať čas svojho života na nepodstatné veci a zamotať sa do zložitého a chaotického sveta okolo nás. Myslím si, že zjednodušovanie je cesta k produktívnemu podnikaniu a k šťastnému životu. Kniha bude predstavená na konferencii a následne sa bude dať kúpiť v internetovom obchode Ver.sk. 

Touto cestou pozývam všetkých na konferenciu kresťanských podnikateľov, ich rodinných príslušníkov, spolupracovníkov a priateľov do Nimnice, kde budeme o týchto témach hovoriť, zdieľať svoje skúsenosti a príbehy. Viem, že je už takmer obsadené, ale dobrých ľudí sa tam vojde veľa. 

Link na knihu Zjednodušovanie práce a života.

(Web konferencie: www.rozvijame.sk)

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové