Ako sa modliť

Ako sa modliť

Richard Štefák 15.03.2022 3 minúty na prečítanie

Modlitba je rozhovor s Bohom. Je skvelé, že každý človek môže osloviť osobne Boha. Svojimi vlastnými slovami. Nemusí hrať nejakú pózu, alebo sa báť či použije tie správne slová. Dôležité je úprimný postoj srdca. Bohu môžeš povedať všetko. Môžeš mu ďakovať, prosiť ho o vypočutie, sťažovať sa mu na ťažké situácie v živote, prosiť ho o odpustenie hriechov

Pred Bohom nemusíme nič skrývať. On vie o všetkom. Pred Bohom nie je možné nič skryť. Ani svoje motívy pred ním neutajíme. V Biblii sa píše: Ty vieš o mne, či si sadám a či vstávam, i môj úmysel zďaleka poznáš. (Ž 139, 2 ) Hospodin, dobre rob dobrým, tým, čo majú úprimné srdce! (Ž 125, 4)

Či sa modlíme slovami, spevom, alebo v tichosti cez myšlienky, modlí sa celý človek. S Bohom sa stretávame v našom srdci.

Najbežnejšie modlitby v Katolíckej cirkvi

Otče náš

Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno tvoje, príď kráľovstvo tvoje. Buď vôľa tvoja ako v nebi tak i na zemi, chlieb náš každodenný daj nám dnes a odpusť nám naše viny, ako aj my odpúšťame svojim vinníkom a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás zlého. Amen

Zdravas Mária

Zdravas Mária, milosti plná, Pán s tebou, požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod života tvojho Ježiš. Svätá Mária, Matka Božia, pros za nás hriešnych, teraz i v hodinu smrti našej. Amen.

Sláva Otcu

Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému, ako bolo na počiatku, tak nech je i teraz i vždycky i naveky vekov. Amen.

Čítanie Biblie ako modlitba

Mnoho kresťanov si počas modlitby číta Bibliu. Ide o stretnutie s Ježišom Kristom, ktorý je prítomný v Božom slove. Božie slovo obsahuje okrem príbehov aj množstvo modlitieb. Žalmy zo Starého zákona sú toho skvelým príkladom. Niekedy možno nevieme nájsť slová pre rozhovor s Bohom, a tak mu môžeme predniesť modlitbu Žalmov.

Liturgia hodín

Liturgia hodín je modlitba Cirkvi, ktorú sa modlia všetci biskupi a kňazi v Katolíckej cirkvi každý deň. Pripájajú sa k nim rehoľníci a rehoľníčky s mnohými veriacimi. Knihu, z ktorej sa modlia môžeme tiež poznať pod názvom breviár. Modlitby sa skladajú zo Žalmov, modlitieb dňa, prosieb, ranných a večerných modlitieb, z kázní a z výberov kníh od rôznych svätcov. Sú tu aj modlitby na rôzne sviatky a pripomienky svätých.

Modlitba vlastnými slovami

Modlitba vlastnými slovami nemá nejaké presné predpisy. Dôležitá je úcta k Bohu a pokora. S Bohom môžeme hovoriť úplne o všetkom, čo „máme na srdci“. Boha všetko zaujíma a teší sa na stretnutie s nami ako otec alebo mama, ktorá sa teší na svoje dieťa. Boh je naším Otcom a my môžeme k nemu smelo pristupovať, bez hanby a strachu.

Svätá omša

Svätá omša je osobitným druhom modlitby, ktorá vzdáva Bohu vďaku prostredníctvom sprítomnenia obety a smrti Ježiša Krista na kríži. Na Slovensku sa slávia omše každý deň, ale najdôležitejšia je nedeľa, kedy si kresťania pripomínajú každý týždeň to, že Ježiš Kristus vstal v nedeľu z mŕtvych.

Zaujímavé knihy k modlitbe

Ako sa modliť od Davida Torkingtona

Ako sa modliť od Pete Greiga

Ďalšie knihy, ktoré vám môžu pomôcť modliť sa.


https://www.ver.sk/produkt/1100059081/ako-sa-modlit

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové