Ako sa rozhodujem

Ako sa rozhodujem

Eva Hrešková 14.06.2022 4 minúty na prečítanie

     Žijeme v stále sa zrýchľujúcej dobe, ktorá prináša stále viac možností a príležitostí. Na jednej strane to znie dobre, výber aktivít i vzťahov je bohatší, no na druhej strane to vytvára množstvo nových rozhodovacích situácií. Rozmýšľal/a si niekedy nad tým, koľkokrát za deň robíš rozhodnutia? Už pri zvonení budíka - vstanem? Odložím o 10 alebo o 15? Dám si vodu alebo čaj? Kávu? Sladké alebo slané raňajky? Čo si prečítam z Biblie?...

     Myslím si, že rutina vzniká ako pomoc, aby sme sa z toho všetkého nezbláznili :). Preto nepohŕdaj rutinou, môže ti byť dobrou pomocníčkou v tom, aby ti ostali sily na dôležité rozhodnutia počas dňa. A práve o nich chcem teraz hovoriť. O rozhodnutiach, ktoré udávajú smer nášmu životu.

     Je to už pár rokov, čo som sa dostala ešte ako študentka na náborové stretnutie nezávislých finančných poradcov. Počúvala som o tom, ako to celé super funguje, kde a ako získať kontakty, ako tým všetkým budeme pomáhať klientom a ak budeme dobrí, tak za 6 rokov máme nasporené na dôchodok. A potom už nemusíme nič robiť, lebo na nás budú robiť tí, ktorých si vychováme. Všetko znelo ideálne. No a potom prišla rozhodujúca chvíľa. Začal prednášať starší pán - "kapacita". Príhovor zakončil slovami: "Ak chcete byť úspešní, na najbližších 6 rokov odsuňte nabok svoje záujmy a osobný život." V tom momente som sa rozhodla. Po prednáške som šla za ním a poďakovala sa mu za podnetný príhovor a za to, že mi pomohol sa rozhodnúť. Usmieval sa a bol rád. Nepovedala som mu, že mi pomohol rozhodnúť sa NEJSŤ do toho. V tom čase som popri štúdiu rozbiehala evanjelizačnú kapelu Christallinus, slúžila som v spoločenstve, chodila som hrávať na mládežnícke omše a každú stredu som bola na chválach. Ježiš sa mi stal všetkým už v mojich 17 rokoch a mojou vášňou bolo ho chváliť, hovoriť o ňom a žiť preňho. Preto mi bolo jasné, čo urobím. A toto rozhodnutie aj po rokoch hodnotím ako skvelý výber. Nezarábam ťažké peniaze a do dôchodku mám ďaleko, no žijem život s poslaním, ktoré ma napĺňa. Keby som sa vtedy rozhodla inak, všetko mohlo nabrať úplne iný smer. 

     Naše rozhodnutia nás buď k Bohu približujú, alebo nás od neho vzďaľujú. Buď nás približujú k nášmu poslaniu, alebo nás od neho odvádzajú. Preto je dôležité, ako sa rozhodujeme o tom, kde budeme žiť, v akých vzťahoch, do čoho investujeme svoj čas i peniaze. Niekedy nevieme, čo je dobré, inokedy sa nám iba nechce urobiť správnu vec, hoci o nej vieme. Vtedy mi pomáha jedna zásada, ktorú som sa rozhodla žiť. Svojimi rozhodnutiami chcem Boha potešovať, nie zarmucovať, a CHCEM ROBIŤ ROZHODNUTIA, NA KTORÉ BUDEM HRDÁ. Aj o 10 -20 rokov. My kresťania máme mať ideály a štandardy nastavené inak ako tento svet.

     Na tom, ako sa rozhoduješ, záleží. Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré ti v tom môžu pomôcť:

  1. Podriaď svoje rozhodnutia Bohu – na rozdiel od nás, On je Vševediaci a vidí, kam vedú cesty, ktoré sú pred nami. Modli sa, čítaj Božie slovo, odovzdávaj Bohu veci, v ktorých sa rozhoduješ a On ťa povedie.

  2. Nechaj si poradiť dôveryhodným človekom, ktorý je v kráčaní s Bohom ďalej ako ty. Ak sa budeš radiť len s ľuďmi na „tvojej úrovni poznania“, môžu mať iný pohľad na vec, no neporadia ti zo skúsenosti. 

  3. Neriaď sa davom. 

  4. Rozmýšľaj nad cenou rozhodnutia. Ako to ovplyvní tvoje blízke vzťahy? Bude to výhodné len pre teba alebo to prinesie požehnanie do vzťahov? 

  5. Nedovoľ strachu, aby ovládal tvoj život. Boh nepoužíva zastrašovanie, aby nás viedol. Je to nástroj nepriateľa.

  6. Zodpovedaj si otázku: Budem na toto rozhodnutie hrdý/hrdá aj o 10 - 20 rokov? Keď budem o tom hovoriť svojim deťom, vnúčatám?

  7. Ak zistíš, že si šliapol vedľa, poď rýchlo späť. Príď pred Boha a povedz mu o tom. Vyznaj a oľutuj svoje zlyhanie a popros o to, aby do toho vstúpil On. Ako keď dieťa rozbije hračku a pribehne k ockovi, aby ju opravil. V tom je náš Nebeský Otec naozaj macher ☺.

     To, čo som tu uviedla, nie je univerzálny návod na život, no verím, že ti pomôže v tvojom kráčaní za Ježišom. Duch Svätý nech osvecuje tvoju myseľ i cestu.

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové