Dve Terézie

Dve Terézie

Mária Špesová 27.10.2022 4 minúty na prečítanie

Dve sväté Terézie

     V tomto októbrovom mesiaci majú sviatok dve z najslávnejších Terézií, ktoré kresťanský svet pozná. Jedna Ježišova, druhá Ježiškova, jedna z Avily a druhá z Lisieux. Niet divu, že mnohí si ich stále mýlia. Aj mne chvíľu trvalo, kým som si v ich menách, prívlastkoch a prezývkach urobila jasno.

Dve karmelitánky, dve učiteľky Cirkvi.

Obe Terézie sú z tej istej rehoľnej rodiny - karmelitánskej. Jedna z nich si dokonca povedala, že tu niečo nehrá, treba tomu dať nový poriadok a rehoľu zreformovala. Obe nesú titul “učiteľka Cirkvi” a obe sú známe skúsenosťou s fenoménom tzv. temnej noci. Ale o tom inokedy.

Aby sme ich vedeli lepšie rozlíšiť, tu je menší tabuľkový prehľad:

Nevzdelané učiteľky?

     V Cirkvi máme okrem titulov stupňov svätorečenia aj titul učiteľ/učiteľka Cirkvi. Viete, že taký titul nesie až 36 ľudí? Medzi nimi sú len štyri ženy. A naše spomínané Terézie patria medzi ne. Úžasné je, že obe boli relatívne nevzdelané. V tomto zozname učiteľov sú totiž aj niektorí z najväčších teológov našich cirkevných dejín.

Terézia z Avily bola taká odvážna a pokroková vo svojej dobe, že sa nebála popisovať duchovné veci, ktoré sa jej diali, a duchovne takto sprevádzala nielen svoje rehoľné sestry. Odvážne dokonca komentovala Pieseň piesní, ktorú používala na vysvetlenie hĺbky intímneho vzťahu k Bohu, ktorý vieme na našej ceste viery nadobudnúť. Vtedajší biskup, ktorému sa tieto jej úvahy dostali do rúk, sa dokonca vyslovil, aby to dielo spálili. Povedal, že žena sa nemá čo vyjadrovať k veciam Písma, a už vôbec nie ku knihe, akou je Pieseň piesní. Našťastie sa nám jej práce zachovali až do dnešného dňa.

Prvá je láska, až potom skutky

     Teraz sa pozrime na druhú Teréziu. Často sa dávajú duchovné rady, ako si máme vziať za príklad svätú Teréziu z Lisieux a jej tzv. “malú cestu”. O čo ide? Terézia mala vo svojom krátkom živote veľkú túžbu po svätosti a chcela zmeniť svet. Napriek tomu vedela, že jej miesto je v malom klauzúrovanom kláštore, z ktorého sa nevychádza a v ktorom sa človek sústredí najmä na modlitbu. Jej túžbu po misiách a túžbu patriť do karmelitánskeho kláštora spojila tak, že svoj život a modlitby obetovala na tento úmysel. Bola schopná obetovať každú malú nepríjemnosť a ťažkosť, ktorá ju postretla. Preto často počujeme povzbudenia, aby sme ju v tomto nasledovali.

Boh je milujúcim Otcom, ktorý neodoprie svojim deťom nič dobré

No nepreskočili sme niečo veľmi dôležité? Keď sa na jej život pozrieme viac zblízka, prekvapí nás, akú neskutočne veľkú a vášnivú lásku prechovávala voči Bohu. Na svojej duchovnej ceste veľmi skoro pochopila, že Boh je milujúcim Otcom, ktorý neodoprie svojim deťom nič dobré. Jej život bol dôkazom toho, že sa môžeme každý deň hodiť do milujúcej náruče Boha Otca a očakávať tam lásku, bezpečie, prijatie. Toto bol silný motor, vďaka ktorému bola schopná každý deň niesť veľké bremeno sebazapierania aj v tých najmenších veciach. Jej motorom bola láska, ktorú vo svojom živote zakúsila od Boha. Pre mňa je Terézia hodná nasledovania práve v tomto - hľadať Božiu lásku, nechať sa ňou milovať, napĺňať a to nás uschopní aj na veľké veci.

Príbeh má pokračovanie, alebo: Tretia Terézia

     Čo by to bolo napísať článok o najznámejších Teréziách a nespomenúť Matku Terezu? Aj ona má s nimi spoločné nielen meno. To si údajne vybrala práve podľa našej mladšej Terezky z Lisieux. Keď sa Matka Tereza narodila, prešlo len 12 rokov od smrti Terezky. Ešte nebola ani blahorečená, no chýr o nej už zaplnil veľkú časť sveta. Pre mňa je vo vzťahu týchto Terézií fascinujúce najmä to, že Terezka celý svoj život obetovala pre misie. V hĺbke svojho srdca túžila byť misionárkou. Ale až po jej smrti prišla na scénu ďalšia Tereza, ktorá svojou misiou premenila celý svet. Ak je pravda, že rehoľníci sú duchovní otcovia a duchovné matky, odvážim sa vysloviť myšlienku, že Tereza z Lisieux duchovne porodila Matku Terezu.

Drahý Nebeský Otec, premieňaj aj nás láskou, ktorou si premieňal na svoj obraz tieto sväté Terézie. Nech sa necháme tebou milovať, aby sme boli uschopnení šíriť tvoje evanjelium, kamkoľvek nás pošleš.


Foto: Terézia z Avily – wikimedia/François Gérard, Terézia z Lisieux – wikimediaKatalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové