Jeden malý krok, ktorý nášmu manželstvu  prinavrátil vášeň

Jeden malý krok, ktorý nášmu manželstvu prinavrátil vášeň

Lisa Jacobson 20.10.2022 6 minút na prečítanie

Vedieme zaneprázdnený život. Deň za dňom nám maličkosti unikajú pomedzi prsty. S troškou snahy však môžeme vo svojom manželstve opäť rozdúchať vášeň. 

Počula som ho vkročiť dnu, no nikdy som sa ani len nepozrela jeho smerom.

Keď sa môj manžel, Matt, v ten večer vrátil domov, bola som taká frustrovaná a vyšťavená, že mi vôbec nezáležalo na tom, že prišiel domov.. Ďalej som restovala cibuľku a papriku, ani som sa na neho nepozrela. Jednoducho som ho ignorovala a snažila som sa nevšímať si hádky našich štyroch hladných detí, ktoré sedeli za kuchynským stolom.  

Sklopila som zrak a miešala som zeleninu ako o život. Práve v tej chvíli som pocítila, ako ku mne zozadu podišiel a silnými rukami ma objal okolo pása. 

Vedela som, že by som sa mala cítiť milovaná, no bola som predovšetkým podráždená. Či si nevšimol, že som sa práve pokúšala variť večeru? Nemohol radšej upokojiť naše deti, ktoré po sebe hádzali servítky? Nemohol urobiť aspoň niečo?

Striasla som sa ho.

Bez jediného slova som mu dala najavo, nech mi dá pokoj. On tento odkaz jasne pochopil a všimla som si, ako jemne spustil ramená, keď odo mňa odstúpil. Potichu za mnou stál a pozoroval ma, kým som sa od neho mysľou vzďaľovala, naďalej restovala zeleninu. 

Potom mi však z ničoho nič v hlave skrsla bláznivá myšlienka. Čo ak... čo ak by som sa namiesto odmietnutia k nemu otočila a oprela sa o neho? Odrazu ma nutkalo to vyskúšať. 

Čo ak?

Hneď v tú chvíľu som vypla sporák, bleskovo som sa otočila a silno sa k nemu pritisla. Zostala som tak asi minútu.

Ani neviem, či to viac prekvapilo jeho alebo mňa. Zahľadel sa mi do očí a divil sa, čo to do mňa vošlo. Ako som mu to mala vysvetliť? Že som bola len zvedavá, čo sa stane? Že išlo len o improvizovaný experiment inak vyčerpanej a skleslej matky štyroch detí? 

Ako som mohla vôbec tušiť, že ten malý krok zapáli tak potrebný a vytúžený oheň?

Zapáliť vášeň

Ak mám byť úprimná, vášeň bola tá posledná vec, na ktorú som v ten večer myslela, kým som stála pri sporáku. On to nečakal, a ani ja som po tom nijako netúžila.  Práve sme sa nachádzali v rodičovskom „móde prežitia“, keď človek zažíva chaos uprostred všetkých povinností a snaží sa udržať si náskok pred tou kaskádovitou monotónnosťou domácich prác, rozliateho mlieka a účtov za energie. 

On si v kútiku duše pravdepodobne želal častejší sex, kým ja som zúfalo túžila po romantike. Žiadnemu z nás však nenapadlo tomu druhému nič navrhnúť.  Obaja sme sa predovšetkým usilovali plniť základné každodenné povinnosti, následkom čoho nám už večer nezostávalo veľa času. Nechali sme si teda tieto sklamania pre seba a dúfali sme, že sa niečo zmení, keď sa dané obdobie pominie. 

Možno sa aj vy práve nachádzate v tomto stave – úpenlivo čakáte na nové obdobie. Dúfate, že sa to upraví a vášeň sa vráti, keď budete mať viac peňazí, menej stresu, pevnejšie zdravie, alebo až keď deti vyrastú.

Ja by som vám však poradila jedno: Nečakajte. Nezatlačte vášeň do úzadia s neurčitou myšlienkou, že sa snáď opäť rozhorí, keď sa okolnosti zmenia. 

Keď spomínam vášeň, nepoužívam ju ako nejaký eufemistický odkaz na sex (aj keď sex v tom zvyčajne hrá istú rolu). Mám na mysli silný pocit fyzickej túžby a vzájomnej blízkosti – intenzívnu roztúženosť. 

Možno sa teraz pýtate, aké miesto má v kresťanskom manželstve vášeň. Nejde skôr o svetskú, sebecky zameranú snahu, alebo o zmýšľanie, ktoré sa hodí skôr do dievčenských filmov či ľúbostných románov? O niečo, čo by ste mali zanechať už krátko po svadobnej ceste?

Boh nenechal vášeň len svetu, a nemali by sme tak robiť ani my. Túžba, ktorú pociťujeme voči našim manželom, je nádhernou súčasťou Božieho zámeru. Túžiť po svojom mužovi znamená žiť v harmónii s tým, ako sme boli stvorené. 

Len sa zamyslite: Boh mohol naše manželstvo ponechať mechanické, no dodal mu povestnú iskru navyše.

Ako veriace ženy sa teda nemusíme obávať túžby po vášnivých chvíľkach v duchu Piesne piesní. Nemusíme dokonca ani čakať, kým naši manželia spravia prvý krok.

Experimentovať s vášňou

Mrzelo ma, že som odmietla manželov prejav nehy, a spontánne som sa rozhodla urobiť pravý opak. Namiesto toho, aby som sa od neho odtiahla, som sa otočila a pritúlila som sa k nemu ešte silnejšie, než ma predtým objímal on. 

Čo to do mňa vošlo?

Len pár minút predtým som predsa bola absurdne urazená. Hnevala som sa, že prišiel domov neskôr, než som si predstavovala. Ďalší náročný deň sa chýlil ku koncu a ja som sa cítila zahltená potrebami našich detí, ktoré som po celý deň riešila, a zároveň som sa cítila strašne osamelá. 

Namiesto toho, aby som sa manželovi pri jeho príchode vrhla do náručia a tým mu dala najavo svoju radosť, som mu komunikovala presný opak – akoby bol v tej chvíli tým posledným človekom, ktorého by som chcela vidieť, akoby mi ani nevadilo,  keby sa zvrtol na päte a vrátil sa do kancelárie. 

Keďže som vtedy venovala plnú pozornosť vareniu a stráženiu detí, vsugerovala som si, že už skutočne nevládzem dávať. Neprívítala som muža, ktorému som sľúbila lásku, ale namiesto toho som smažila zeleninu a túto prácu som urobila prioritou.

Okrem toho som sa cítila fádna a neatraktívna, kým som tam stála vo svojej kvetovanej zástere pri syčiacej panvici. Väčšine z nás také rozpoloženie rozhodne nepomáha cítiť sa vo forme a sexy.

V rámci tohto spontánneho experimentu som musela prekonať sebaľútosť, sebeckosť či pochybnosti o sebe samej, a naopak zamerať sa na to, čo bolo v tej chvíli najlepšie pre nás oboch. Čo sa spočiatku javilo ako takmer mechanický akt, a skôr vedomé rozhodnutie než prirodzený impulz, sa rýchlo zmenilo na niečo čarovné. 

Už po pár sekundách som bola rovnako rozpálená ako on. 

Prekvapivá reakcia sa však týmto momentom neskončila. Na môjho manžela to malo oveľa významnejší dopad, než som mohla predpokladať. Možno vám teraz napadne niečo ako: Počkať, skúsim hádať...chcel ťa po večeri dostať do postele.

Áno, na tom bude kus pravdy! Dôsledok toho celého bol však ďaleko veľkolepejší. Prežíval vzájomnú blízkosť, cítil sa chcený a prijatý. Jednoducho, cítil sa ako chlap.

Navyše ho to viditeľne nabudilo a podnietilo k činnostiam, ktoré boli v danej situácii potrebné. Vrátila som sa k sporáku (musím priznať, že zjavne začervenaná!), a on zabavil deti, až kým nebola večera na stole.

Zvláštne, že som sa v ten večer cítila taká fádna či nechcená zo strany manžela, a ani ja sama som po ničom netúžila. Nemala som ani poňatia, ako rýchlo sa to medzi nami rozhorí hneď po tom, čo urobím dané rozhodnutie. Priamo tam, v kuchyni v jeden bežný večer, som zapálila malý plamienok. 

Experimentovať s flirtom 

Naše objatie v kuchyni vo mne opätovne rozdúchalo vášeň voči manželovi, ktorú som predtým potlačila tak hlboko, že som na ňu takmer úplne zabudla.

Skúste sa rozhodnúť pre jeden malý krok, ktorý znovu rozpáli vášeň vo vašom manželskom vzťahu. Či už pôjde o zmyselný dotyk, nečakané objatie alebo dlhotrvajúci bozk. 

Len tomu dajte šancu a sledujte, ako to zapáli iskru!

Článok v origináli môžete nájsť tu: https://club31women.com/reignite-passion-in-marriage/

 

 

 

 

 Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové