Knižná novinka: Má pomoc Afrike zmysel?

Knižná novinka: Má pomoc Afrike zmysel?

Tomáš Horváth 23.09.2020 2 minúty na prečítanie


Afrika je rozlohou trikrát väčšia ako Európa, kontinent rôznych kultúr, etník a odlišnej mentality. Dokážeme vôbec my, Európania, priniesť na tento kontinent niečo pozitívne po tom, ako sme ho dlhé obdobie kolonizovali? Má vôbec pomoc cez tak odlišné kultúrne, socio-ekonomické a mnohé iné rozdielne charakteristiky zmysel?

Pomôcť iným ľuďom nie je vždy jednoduché. Poznáme to z osobných skúseností, kedy sa nám nie vždy podarilo pomôcť niekomu z rodiny či priateľov. Pomoc úplne cudzím ľuďom môže byť o to zložitejšia, o čo menej informácií o nich máme. Často potrebujeme na pomoc niečo viac, ako len náš dobrý úmysel. Predstavme si, že na ceste zbadáme nešťastného človeka pri pokazenom aute. Aj keby sme veľmi chceli, pokiaľ nemáme technické znalosti, asi mu auto nepomôžeme opraviť. Je dokonca väčšia šanca, že by sme ho pokazili ešte viac. Pomoc cudzím ľuďom tisíce kilometrov od nás je pomerne zložitá vec. Naša akcia by teda nemala byť založená iba na dobrej vôli a túžbe. Malo by sa to zakladať najmä na tom, čo danému človeku či skupine ľudí dokáže skutočne pomôcť.

Afriku sprevádza aj v dnešných dňoch mnoho problémov. Je to najchudobnejší a najmenej rozvinutý kontinent s kontinentálnym HDP, ktoré predstavuje iba okolo 3% globálneho HDP. Viac ako 50% Afričanov je vo veku do 25 rokov. Medzi 10 najmenej rozvinutými krajinami sveta sú všetky z Afriky. A mohli by sme pokračovať. Priestoru na pomoc je tu skutočne veľa. Ale ako dokážeme ľuďom v týchto krajinách skutočne pomôcť?

Autor knihy sa zamýšľa nad zmyslom pomoci a ponúka svoje niekoľkoročné skúsenosti s projektmi v Afrike, kde prežil aj určitú časť svojho života. V Ugande pomohol postaviť HIV/AIDS kliniku, v Rwande manažoval projekty zamerané na nutričnú podporu a rozvoj edukácie. Popri práci na projektoch precestoval okrem Ugandy a Rwandy aj Keňu, Tanzániu a Burundi. Tam sa musel počas streľby ukrývať pred odrazenými guľkami. Afriku navštevoval aj počas realizovania rôznych projektových ciest, ako aj v rámci špeciálneho programu OSN zameraného na spoznávanie odlišných kultúr a náboženstiev. Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové