Kráľov priateľ

Kráľov priateľ

Ľudka Lipovská 11.05.2019 3 minúty na prečítanie

Keď toto píšem, je práve 31.3. 2019. Prvý deň po voľbách nového prezidenta a aj deň, kedy sa menil zimný čas na čas na letný. Dosť symbolické :) Niekto včera napísal na status: V dnešnom dni sa rozhodne, či sa posunieme iba o hodinu dopredu, alebo o 30 rokov naspäť.

Opýtala som sa samej seba: Kto vlastne o tomto dni rozhodne? A kto bude rozhodovať o ďalších dňoch a o budúcnosti nášho národa? Myslíte si, že to bude naša nová pani prezidentka a tí, ktorým sme prenechali moc a zastupujú náš hlas?

Keď som si hľadala v Biblickej konkordácii verše v ktorých sa nachádza slovo priateľ, našla som tam aj tento: Achitofel bol kráľovým poradcom a Arachita Chusai bol kráľovým priateľom. (por. 1 Kroník 27, 33)Zaujímavá pozícia- kráľov priateľ. Netuším prečo, ale myslím si, že Bohu asi na tom záležalo, aby toto bolo zaznamenané.  A som presvedčená, že nie len tento verš, ale aj veľmi podrobný opis Danielovho života a jeho služby u babylonských kráľov a dokonca aj jedného perzského. 

Kráľ sa s nimi zhováral a medzi všetkými sa nenašiel nikto taký ako bol Daniel, Chananiáš, Mišael a Azariáš. V každej veci, na ktorú sa ich kráľ pýtal a v ktorej šlo o múdrosť, zistil, že desaťkrát prevyšujú všetkých učencov, hvezdárov a veštcov v celom jeho kráľovstve. A Daniel bol v tom postavení až do prvého roku kráľa Cýra (por. Daniel 1,19-21)

Aj keď tu nie je spomenuté, že by bol Daniel priateľom kráľov a pravdepodobne bol stále iba  otrokom, pretože aj on bol jeden z tých, ktorí boli odvlečení do zajatia. Ale celým príbehom o Danielovi sa nesie jedna, pre mňa osobne silná ,,message". Čo je to?

Verím tomu, že Daniel bol Božím priateľom. A táto pre mňa šialená kombinácia a prepojenie: Boží priateľ, v Božích službách verný až na smrť, je súčastne  aj ,,v tom postaveni" vedľa Babylonských kráľov.

Chcem vás poprosiť, aby ste si ešte raz prečítali tie verše vyššie a skúsili porozmýšľať o čom vlastne to posolstvo môže  byť.  Trocha vám našepkám :) Je to Danielov hlas a jeho vplyv. A nemyslím si, že jeho hlas mal vplyv iba u babylonských kráľov, ale ja verím, že aj u samotného Boha. A prečo? Lebo celá Danielova kniha o tom hovorí.

Dám vám aspoň jeden príklad. Daniel pochopil, keď študoval knihu proroka Jeremiáša, že sa nachádza v čase, kedy sa má skončiť babylonské zajatie a tak išiel do kolien. A Božia odpoveď na jeho prosby znela  nejak tak: Keď si sa začal modliť, vyšlo slovo a ja som prišiel, aby som ti ho oznámil, lebo si vzácny Bohu.(por. Daniel 9,23)

A myslím si, že už asi tušíte, pre aký Boží zámer bol použitý kráľ Cyros :) Židom v babylonskom zajatí Cyros povolil návrat do Jeruzalema a vydal r. 538 pr. Kr. dekrét o znovuzbudovaní chrámu. (1)

Vrátim sa znova k otázkam: Kto bude rozhodovať o našich ďalších dňoch a o budúcnosti nášho národa?

Keď sa započúvam, čo zneje momentálne nad Slovenskom, tak úprimne, chýba mi tam JEDEN HLAS.  Ale musím aj priznať, že sa vyhýbam odpovedi na otázku: Ako zneje momentálne náš hlas a aký je náš vplyv u našich ,,kráľov"? A teraz myslím konkrétne na nás, na tých, ktorí sme uverili a počuli od nášho Kráľa kráľov, že nás už volá svojími priateľmi (por. Ján 15,15) 

Ešte stále si  myslíte, že byť takto blízko Boha, ako bol Daniel, je iba pre vyvolených :) ? (2)(1) http://www.obohu.cz/bible/index.php?styl=NOV&heslo=Cýrus

(2)  https://www.ver.sk/magazin/priatelstvo-s-bohom

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk