Krížová cesta a jej duchovný vplyv

Krížová cesta a jej duchovný vplyv

Mário Tomášik 13.04.2022 2 minúty na prečítanie

Už od čias apoštolov sa veriaci schádzali na niektorých miestach Jeruzalema súvisiacich s utrpením Ježiša Krista. Po nejakom čase, keď to situácia dovolila, na týchto miestach postavili chrámy. Neskôr v stredoveku, v čase rozvoja pútnictva do Svätej zeme, vznikla myšlienka priniesť takúto krížovú cestu aj do krajín Európy, a tak sa začali budovať krížové cesty. Najlepšie na kopcoch a kopčekoch, aby ich bolo dobre vidieť a aby sa zachovalo aj to, že miesto ukrižovania, Golgota, bolo na kopci.

Cirkev oddávna povzbudzuje pripomínať si Ježišovo utrpenie. Zastavenia krížovej cesty nám  k tomu vynikajúco slúžia. Pripomínanie a predstavovanie si Ježišovho umučenia, rozjímanie nad ním, nás vedie do hĺbky viery a do väčšej vďačnosti voči nemu. 

Má to na nás ešte jeden silný duchovný vplyv. Predstavovanie si Ježišovho utrpenia má taký silný dopad na naše myšlienky i na naše citové rozpoloženie, že dokáže "prebiť" naše aktuálne myšlienky či úmysly. Preto ak sa ocitáme v hriešnych myšlienkach alebo sme navádzaní na hriech alebo nás naše emócie ťahajú k niečomu zlému, vtedy predstava či pripomenutie si Ježišovho utrpenia dokáže tento ťah a navádzanie na hriech zastaviť.

Pobožnosť krížovej cesty nám prináša ohromný duchovný úžitok, ak sa ju modlíme s otvoreným a tvárnym srdcom.  

V tejto krížovej ceste vám ponúkam pohľady, ktoré vám možno pomôžu objaviť niečo nové či pripomenúť vám určité súvislosti.

http://www.martindom.sk/krizovacestamt.pdf 

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové