Mary Špesová: Naša viera nás ženie byť súčasťou širšej duchovnej rodiny

Mary Špesová: Naša viera nás ženie byť súčasťou širšej duchovnej rodiny

Eva Hrešková 06.04.2022 6 minút na prečítanie

Rozhovor

Už tento piatok, 8. apríla, sa v priestoroch Spoločenstva Martindom uskutoční stretnutie s názvom Spoznaj Martindom. Mary Špesová, ktorá má na starosti službu novým členom v Spoločenstve Martindom, porozprávala o tom, čo všetko sa na tomto stretnutí ľudia dozvedia, prečo je dôležité patriť do spoločenstva a aj o tom, ako naše spoločenstvo prežilo čas pandémie.

Spoznaj Martindom. Čo si máme pod týmto názvom predstaviť?.

Kedysi sme to volali Vstupný seminár, kde sa prihlásili záujemcovia o členstvo v našom spoločenstve. Toto stretnutie bolo výhradne zamerané na to, aby sme ľuďom podali viac technické informácie o tom, kto sme, čo sú naše hodnoty, čo je našou víziou, aké sú pravidlá života v našom spoločenstve a čo je cieľom členstva. Pred rokom sme toto stretnutie trošku pozmenili. Vidíme, že oveľa podstatnejšie je hovoriť o tom, prečo je pre kresťana dôležité žiť v spoločenstve a aký to má dopad na naše životy. Stretnutie je popretkávané osobnými svedectvami našich členov. V skratke priblížime víziu spoločenstva a našu organizačnú štruktúru, čiže ako fungujeme a naši členovia hovoria svoje osobné skúsenosti v čom im spoločenstvo pomohlo a čo pre nich spoločenstvo znamená.

Ako prebieha takéto stretnutie?

Toto stretnutie trvá približne 2,5 hodiny. Na začiatku večera sa pri malom občerstvení zoznamujeme s účastníkmi. Zisťujeme, odkiaľ pochádzajú, prečo sa rozhodli prísť na toto stretnutie a odkiaľ poznajú naše spoločenstvo. Pred tým, ako začneme so samotným programom, sa na úvod krátko pomodlíme. Potom sa prejde ku konkrétnym už vyššie spomínaným témam a svedectvám. Dávame aj priestor na otázky. Na konci sa všetci rozdelíme do menších skupiniek, v ktorých je možné ešte vysloviť otázky, pochybnosti, ujasniť si to, čo nám nebolo jasné.

Pre koho je tento seminár určený?

Môže prísť každý, kto chce vedieť o našom spoločenstve viac, a tiež tí, ktorí sú už rozhodnutí stať sa jeho členmi. Absolvovanie tohto seminára je totiž našou podmienkou k vstupu. Nemáme ani žiadne vekové obmedzenia.

Aké sú výhody toho, že človek patrí do spoločenstva?

Kresťanská viera sa nedá žiť individuálne. Naša viera nás ženie byť súčasťou širšej duchovnej rodiny. Výhod je pomerne veľa. V spoločenstve je možnosť nadviazať priateľstvá s ľuďmi, ktorí majú rovnaký hodnotový rebrík. Členovia môžu zakúšať v duchovnej rovine aj oveľa väčšie bezpečie, najmä, ak ide o spoločenstvo, ktoré sa zvykne pravidelne za seba navzájom modliť. Ak sa člen zapojí aj do konkrétnej dobrovoľníckej služby daného spoločenstva, môže tak prakticky rozvíjať svoje obdarovania. Naše spoločenstvo má aj svoju mailovú inzerciu a keďže sme dosť početné spoločenstvo, mám pocit, že medzi nami dokážete zohnať, predať alebo darovať takmer čokoľvek. :)

Čo konkrétne teda ponúka Spoločenstvo Martindom svojim členom?

Cieľom nášho spoločenstva je, aby ľudia mohli zakúsiť Boží dotyk a nechali sa ním premieňať. Mnohí sme túto Božiu lásku vo svojich životoch zakúsili a túžime o tom hovoriť, túžime evanjelizovať.

Našim členom ponúkame účasť v malých skupinkách. Manželia majú vlastné skupinky. Ostatní - slobodní, rozvedení alebo zasvätení sú zaradení do skupiniek, ktoré nazývame “singláčske”. Máme medzi sebou viacerých duchovne zrelých členov, ktorí ponúkajú možnosť duchovného sprevádzania, praktického učeníctva alebo aj sprevádzania manželov/snúbencov. Za posledné roky sa nám asi najviac rozrastá služba deťom, keďže nám detí pribúda doslova každým mesiacom. Z času na čas sa organizuje špeciálna akcia pre mužov alebo pre ženy. Život v našom spoločenstve je veľmi pestrý.

Pre čo sa človek rozhoduje, keď sa stáva členom Spoločenstva Martindom? Berie na seba nejaké záväzky?

V dnešnej dobe je tendencia sa záväzkom skôr vyhýbať. My v tomto ideme tak trochu proti prúdu. Sme o tom presvedčení a máme s tým reálnu skúsenosť, že záväzok nám prináša do života väčšiu stabilitu. Slovami mojej blízkej priateľky: “Láska a záväzok idú ruka v ruke”. Prakticky berieme na seba záväzok podľa našich životných okolností a možností zapájať sa svojou účasťou do malej skupinky (malé skupinky sa stretávajú približne každé dva týždne na spoločnú modlitbu, zdieľanie o našom duchovnom živote a krátkom vyučovaní) a dní spoločenstva (raz do mesiaca máme spoločné stretnutie členov). Ďalej je to záväzok, že každý deň budeme osobnou modlitbou a čítaním Božieho slova pracovať na našom vzťahu s Bohom. Rozhodujeme sa tiež slúžiť podľa našich možností v spoločenstve a odovzdávať desatinu nášho príjmu do spoločenstva. Tento záväzok je často najmenej pochopený, ale za seba môžem povedať, že je to silný princíp, pomocou ktorého sa človek stáva slobodnejším v otázke financií a materiálneho zabezpečenia.

Na mnohých spoločenstvách pandémia zanechala veľké škody, ľudia sa odcudzili, nemajú chuť sa stretávať, hoci to už je možné, zdá sa, že počty ľudí na duchovných akciách poklesli. Ako je to v Martindome?

Počas dvoch rokov od vypuknutia pandémie sme sa mnohé naše aktivity snažili preniesť do online priestoru. Naše týždenné stretnutia modlitby chvál - Stredy sme začali pre ľudí streamovať na Youtube a Facebooku.

Malé skupinky fungovali na zoomoch a google-meetoch. Trochu náročnejšie to bolo s dňami spoločenstva, ktoré sme predtým mali raz mesačne. Ale párkrát sme to tiež skúsili online a bola to v celku sranda. Prihlásilo sa nám raz asi aj do 100 ľudí.

V spoločenstve máme “pastiersky tím”, ktorého úlohou je starať sa aj o členov spoločenstva. Snažili sme sa byť členom nablízku aspoň telefonicky. Najmä na začiatku, keď bol ešte strach z nepoznanej choroby oveľa intenzívnejší a izolovanosť oveľa prísnejšie dodržiavaná, sme boli v kontakte s tými, ktorí to potrebovali. Ale veľa z toho vykrývali vzťahy v rámci malých skupiniek.

Pandemický čas sme využili aj na to, že sme zorganizovali viacero formačných webinárov na rôzne témy (Rozlišovanie, počúvanie Božieho hlasu, Izrael a Veľká noc, time-manažment).

Neviem vyhodnotiť, či počty na našich duchovných akciách poklesli. Skôr sa prikláňam k tomu, že sme ľudí “udržali” práve tým, že sme sa snažili byť aktívni aj počas tohto náročného času. Verím, že ľudia sa opäť vrátia vo veľkom počte naspäť.

Po absolvovaní seminára sa človek môže rozhodnúť, či chce do spoločenstva vstúpiť. Čo nasleduje potom?

Ak sa rozhodne pre vstup, udeje sa to na najbližšom dni spoločenstva. “Starí” členovia sa zaväzujú prijať ho medzi seba a samotný záujemca sa svojím slovom a podpisom členstva stáva jedným z nás. Chcem povedať, že nový člen sa pre nás v prvom rade stáva pre nás darom, do spoločenstva prináša seba so svojimi darmi a talentami.

Následne ho zaradíme do malej skupinky (buď manželskej alebo “singláčskej”) a má možnosť rozhodnúť sa aj pre konkrétnu dobrovoľnícku službu (ak mu to čas a okolnosti dovoľujú).

Najbližší termín stretnutia Spoznaj Martindom je už tento piatok, 8. apríla. Kde sa uskutoční? Je potrebné sa naň prihlásiť alebo stačí prísť?

Stretnutie sa koná v sídle nášho spoločenstva v Bratislave na Rožňavskej 17. Stretnutie trvá 2,5 hodiny a začína o 18:00. Je potrebné sa naň prihlásiť na našej webstránke.

ANKETA:

Členov Spoločenstva Martindom sme sa spýtali, čo pre nich znamená “SPOLOČENSTVO”.

“Spoločenstvo je pre mňa miestom, kde môžem zažívať duchovnú rodinu, zdieľať sa s ostatnými o tom, čo Boh koná v našich životoch, a rásť vo viere a radosti v Bohu :).” Matej (29)

“Pre mňa spoločenstvo znamená, že už nemusím plávať v mori sama, ale som uchytená v prístave. Ježiš si ma tam zachytil, on mi ukazuje smer a jemu vzdávam chválu.” Anička (23)

“Spoločenstvo je pre mňa miestom stretávania sa s ostatnými kresťanmi, kamarátmi. Je to tiež miesto rastu, kde čerpám, a služby, kde dávam.” Jano (38)

“Spoločenstvo sú pre mňa konkrétni ľudia, na ktorých sa môžem obrátiť o radu a pomoc a zdieľať s nimi časti svojho života. Je to pre mňa bezpečné miesto, záchranná sieť, kde aj ja môžem byť jedným očkom siete pre niekoho iného.” Lukáš (38)

“Spoločenstvo je pre mňa ako keď stretnem príbuzného nejakého môjho dobrého priateľa: automaticky sme si bližší, hoci sa nepoznáme, lebo spolu niekoho poznáme. Spoločenstvo, to je ochutnávka všetkých farieb neba už teraz na zemi.” Miška (28)

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové