Minimalizmus a kresťanstvo

Minimalizmus a kresťanstvo

Tomáš Horváth 28.03.2019 3 minúty na prečítanie

Mnoho ľudí si kresťanstvo spája s nedeľnou omšou či bohoslužbou. Viera v pravého jediného Boha je však omnoho viac a spája sa so všetkými aspektmi nášho života.

Pri jednej príležitosti povedala Matka Tereza, že čo nepotrebuje ju zaťažuje. Keď si jej myšlienku premietneme do vlastného života, nájdeme mnohé paralely. Skutočne potrebujem nakupovať toľko jedla, že sa mi pokazí skôr, ako ho stihnem skonzumovať? Nespôsobuje mi to viac problémov, ako úžitku? Potrebujem najmodernejšie zariadenia v domácnosti, ktorých funkcionalitu za ich života odhalím iba na tretinu, ak vôbec, pretože na ich naštudovanie ani nemám čas?Musím nakupovať toľko oblečenia, že z neho nosím 50% a navyše sa mi z neho rozpadá skriňa? Už z praktickej roviny mať veľa nie je vyhovujúce. O všetko sa musíme starať, inak to začne chátrať. Do mnohých vecí musíme pravidelne investovať peniaze. Tie získavame za náš čas trávený v práci.

Pokiaľ znížime naše náklady na údržbu vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme, dosiahneme tak efektívnejšie vynaloženie našej práce a odmeny, ktorú za ňu dostaneme. V praxi to znamená, že sa nemusíme toľko namáhať, aby sme pokryli naše mesačné náklady, ktoré sme dokázali zredukovať na to, čo naozaj potrebujeme.

Tieto riadky sa nesnažia vyzývať k extrémnej askéze a odopieraniu si všetkého. Chcú však upriamiť pozornosť na to, čo nás robí skutočne šťastnými. Obrovské množstvo materiálnych vecí to naozaj nie je. Práve naopak, to nám prináša nepokoj, stres, zhon a nespokojnosť.

Tomáš Kempenský vo výnimočnej knihe Nasledovanie Krista píše okrem iného: "A tak márnosť je hľadať pominuteľné bohatstvá a v ne dúfať. Usiluj sa teda odtrhnúť svoje srdce od viditeľných vecí a prenes svoju lásku na veci neviditeľné." V našom svete máme skutočne občas problém vidieť neviditeľné veci cez množstvo tých materiálnych, ktoré nám doslova bránia v rozhľade.

Minimalizmus, dnes tak populárny vo svete, zapadá aj do kresťanského pohľadu na svet. Ako? Dovoľuje nám, aby sme neplytvali našou energiou, dopriali si iba veci, ktoré potrebujeme a tým, že nenakupujeme veľa, môžeme si namiesto množstva nepotrebných nekvalitných kúskov kúpiť niekoľko kvalitných. Zároveň nám umožní neobklopovať sa vecami, ale ľuďmi, vzťahmi a tým, na čom v živote skutočne záleží. Definovať minimalizmus je možné aj ako nástroj na zbavenie sa nadbytkov v našom živote v prospech zamerania sa na to, čo je dôležité, pričom môžeme nájsť šťastie, naplnenie a slobodu.

Ľudia, ktorí sa stotožňujú s minimalizmom tvrdia, že im pomohol v nasledovných oblastiach:

·         Zbaviť sa nadbytočných vecí

·         Odstrániť neustálu nespokojnosť

·         Žiť v danom okamihu

·         Uskutočňovať skryté sny

·         Zamerať sa viac na zdravie

·         Vytvoriť viac ako spotrebovať

·         Rozvinúť svoju osobnosť


To, že veríme Kristovi a snažíme sa ho nasledovať, by nás malo viesť k životnému štýlu, ktorý je s ním spojený. Možno ste sa už stretli s otázkou: Čo by urobil Ježiš? (v originále What Would Jesus Do?), ktorú sa môžeme pýtať sami seba pri rôznych rozhodnutiach.

Dobrovoľná skromnosť a minimalizmus nás naozaj neoberá o život, práve naopak. To, čím sa obklopujeme, nás mimoriadne ovplyvňuje. Chceme sa obklopovať vecami a používať na to ľudí, alebo používať veci, aby sme mohli lepšie slúžiť ľuďom, byť s nimi? Ako je aj napísané v Matúšovom evanjeliu: Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk