Najlepší spôsob, ako môže mama preukázať lásku svojmu synovi

Najlepší spôsob, ako môže mama preukázať lásku svojmu synovi

Lisa Jacobson 12.12.2022 3 minúty na prečítanie

Čo je podľa teba najlepšia vec, ktorú som pre teba spravila? Túto otázku som položila nášmu synovi krátko pred tým, než odišiel na výšku. Jeho odpoveď ma zaskočila.


Čo je podľa teba najlepšia vec, ktorú som pre teba spravila?

Neodpovedal.

veď vieš, ako tvoja mama?

Nemohla som si pomôcť, musela som sa ho to opýtať ešte pred tým, než odíde na výšku na opačný koniec krajiny. Na čom záležalo najviac počas našich spoločne strávených rokov? Vo vzťahu medzi matkou a synom.

Ostal ticho, no videla som, ako nad tým intenzívne premýšľa.

Nakoniec som sa dočkala odpovede.

Počúvala si ma.

Naozaj? Zo všetkých tých vecí, ktoré som pre neho za posledných 18 rokov urobila? Zaujímavé, že mu napadlo práve počúvanie.

Nebolo to o varení.

Ani o praní.

Ani o radách do života, či poučovaní.

Dokonca ani o príbehoch, ktoré som mu nahlas čítala.

Išlo o to, že som počúvala, len počúvala, kým mi predostrel svoje každodenné myšlienky, strachy, nádeje i plány do budúcna. Najprv som počúvala srdce malého chlapca a neskôr aj sny mladého muža. 

V tom čase som si však neuvedomovala, že tiché počúvanie ho natoľko osloví.

Počúvanie dokáže hovoriť o láske hlasnejšie než slová.

Toto poznanie som nadobudla až krátko pred tým, než odišiel z domu. Kiežby som to chápala celý ten čas. Mohlo mi to veľmi pomôcť.

Ak máte teda doma malého syna, či dokonca už dospievajúceho mladého muža, nepodceňujte jeho potrebu, aby ste ho vy, ako mama, počúvali. 


Najlepší spôsob, ako počúvať svojho syna:


Vypočujte si jeho myšlienky.

Napríklad o čom práve premýšľa a čo má na srdci. Nenastavte sa len na „hlboké myšlienky“, lebo ak je váš syn podobný môjmu, to hlboké sa prelína s ostatnými myšlienkovými pochodmi. Málokedy to povie priamo, preto musím len ticho a sústredene počúvať, aby som to stihla zachytiť.

Vypočujte si jeho nápady.

Zaujímajte sa a buďte pozitívne naladená. Nevadí, ak sú jeho nápady občas pritiahnuté za vlasy. Nechajte ho snívať o veľkolepých veciach! Vypočujte si všetky jeho predstavy o tom, kam sa chce dostať a kým chce byť. Neposudzujte, aspoň zatiaľ, či je to „dobrý“ nápad alebo nie. Pri ambicióznych mužoch treba byť občas len bútľavou vŕbou.

Vypočujte si jeho obavy.

Hoci si my mamy musíme dať pozor na to, aby sme svojich synov nerozmaznávali, vždy môžeme chápavo načúvať ich strachom a následne ich povzbudiť v zdolávaní prekážok. Keď svoje obavy vyslovia nahlas, strach zvyčajne stráca silu.  

Vypočujte si jeho frustráciu.

Nikdy svojich synov nepodporujem v nariekaní. Niekedy však môžete počúvaním jeho frustrácie pomôcť vyriešiť daný problém. Veľakrát postačí, že sa o tom má s kým porozprávať. 

Počúvajte bez poučovania.

Čo sa stane, ak môj syn očakáva prednášku zakaždým, keď za mnou príde? Po čase chodiť prestane. Nevravím, že sa nikdy nemôžeme ozvať, no musíme vedieť aj zahryznúť si do jazyka. To, že presne viem, čo by mal v danej situácii urobiť, ešte neznamená, že sa o to s ním musím vždy podeliť. Obzvlášť, ak je už starší. Svoju múdrosť môžem namiesto rady využiť na modlitbu, prípadne navrhnúť jeho otcovi, aby sa s ním o tom hlbšie porozprával. Niekedy však príde k správnemu záveru aj bez toho, aby som mu k tomu čokoľvek povedala. 

Teraz som veľmi vďačná, že som mu v ten neskorý letný deň položila danú otázku. Naučila som sa totiž mnoho o láske, ktorú vyjadruje srdce mamy ochotné počúvať. Naši štyria synovia majú teraz 28, 20, 18 a 16 rokov a verte mi, vždy majú čo povedať!

Radšej sa teda odmlčím.... Ešte ma čaká veľa kvalitného počúvania.

Možno aj vás.

Všetko s pomocou Jeho milosti.

 

The Best Way for A Mom to Show Love to Her Son - Club31Women 

 
Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové