Päť spôsobov ako upokojiť vaše vystresované dieťa

Päť spôsobov ako upokojiť vaše vystresované dieťa

Christy Fitzwater 12.09.2022 3 minúty na prečítanie


Stres môže výrazne ovplyvniť naše deti, aj keď si to možno neuvedomujeme.

     Naša dcéra skončila vysokú školu s vyznamenaním, no jej úspech predchádzalo takmer 36 mesiacov usilovnej práce, z ktorej bola unavená a často prežívala úzkosť. V poslednom ročníku sa vracala domov zo školy vyčerpaná, niečo zjedla a zamierila rovno do svojej izby. Tri až štyri hodiny starostlivo pracovala na domácich úlohách. Vždy sme ju museli nútiť, aby zišla dolu aspoň na večeru a najedla sa s nami. A keďže je dievčaťom, počas tých najťažších dní, si veľakrát aj poplakala. V tom čase sme mali v obývačke obrovský gauč a keď bolo zle, postavila sa na jeden koniec a hodila sa naň tvárou dolu s roztiahnutými rukami, potom tam ležala v totálnom vyčerpaní a zúfalstve. (Nám to prišlo roztomilé, hoci ona to tak neprežívala.)

     Ako matka som sa naučila jednu vec: nemôžeme robiť prácu za svoje dieťa. Ja som jej nemohla pomáhať kvôli svojim nedostatočným vedomostiam. Naše deti si musia prejsť ťažkými obdobiami a bojmi pri práci v škole a my im nesmieme brániť bojovať. Ale môžeme kráčať vedľa nich tak, ako keď ide pohotovostné vozidlo popri cyklistoch na pretekoch. Takže, chcem teraz napísať pár vecí, ako som povzbudila svoje deti, keď prežívali ťažké dni.

     Päť spôsobov, ako povzbudiť vaše vystresované dieťa:

1. Prekvapenie. Potichu otvorte dvere na izbe, keď sa učí. Bez slova položte na stôl vedľa nej/neho tanier plný sušienok s horúcou čokoládou. Nezabudnite na mlieko. (Naozaj, toto stačí na získanie ocenenia Matka roka.)

2. Pohodlie. Skúste urobiť niečo, aby sa vaše dieťa cítilo pohodlne. Ja som napríklad zohriala vrecúško s ryžou a položila som ho dcére na plecia, keď si robila úlohy. (Žijeme v studenej Montane, takže sa jej to veľmi páčilo.)

3. Poslúžiť. Spomínate na všetky tie domáce práce, ktorými svoje dieťa prenasledujete a žiadate, aby boli vykonané? Keď má vaše dieťa ťažký deň, urobte niektoré tieto práce namiesto neho.

4. Povzbudenie. Pochváľte dieťa napríklad za dobrý prístup k učeniu. Ja som povedala niečo takéto: „Vždy som dúfala, že z teba vyrastie usilovná žena a teraz taká si. V dnešnej dobe má veľa mladých ľudí problémy s pracovnou morálkou, takže som na teba hrdá, že vieš tak usilovne pracovať. Keď prídeš do práce, tvoj zamestnávateľ veľmi ocení túto tvoju vlastnosť.“

5. Láska. Ubezpečte svoje dieťa, že ho milujete, nezáleží na tom, či bude úspešné, alebo nie. Pamätám si, ako som jeden deň sedela v aute s dcérou. Plakala, lebo si myslela, že dostane z písomky horšiu známku. (B pre ňu znamenalo úplnú hrôzu.) Vtedy som jej povedala: „Vieš, tvoj otec a ja ťa veľmi milujeme. Je jedno, či dostaneš známku A, B, C alebo či prepadneš, stále ťa budeme ľúbiť rovnako. Je v poriadku, ak dostaneš horšiu známku.    

     Každý človek prežíva ťažké časy. No keď nasledujeme Ježiša, on sám sa k nám približuje a dáva nám všetko, čo potrebujeme, dáva nám silu, aby sme dozrievali. Keď necháme naše deti pracovať a zápasiť s ich dennými záležitosťami, pričom kráčame povedľa nich a povzbudzujeme ich, robíme vlastne to isté, čo robí Ježiš v našich životoch.


https://club31women.com/five-ways-encourage-stressed-child/#:~:text=%20Five%20Ways%20To%20Encourage%20Your%20Stressed%20Child,Take%20over%20some%20of%20those%20for...%20More%20

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové