Plná milosti

Plná milosti

Michaela Karabinošová 03.02.2022 2 minúty na prečítanie

 Zdravas, Mária, milosti plná...zdravas, Mária...kto vlastne si, Mária?

K niečomu sa musím priznať: nie som úplne vzornou katolíčkou. Nerada sa modlím ruženec, na správy o zjaveniach reagujem ostražito a často sa prichytím pri uvažovaní o tom, ako asi ten ktorý úryvok evanjelia vlastne prežívala Mária.

Odjakživa sa mi akosi ťažko vstrebával a prijímal obraz Božej Matky s adorujúcim pohľadom do neba a slušne zopnutými rukami. A rovnako odjakživa som sa o tom v cirkevnom prostredí bála hovoriť.

Počas Vianoc sme spolu pozerali okrem iných aj pokračovanie rozprávky Anjel Pána. Mám ju rada, hoci nie všetky jej elementy. No väčšine dialógov sa jednoducho nedá uprieť ten tradičný český génius humoru. V jednej takejto scéne príde utrápená Mária za Bohom Otcom a ten sa jej hneď snaží pomôcť: „Maruško, já vím, každýho se zastávaš, jsi unavená. Měla by sis odpočinout. Co takhle někam zajet? Třeba...třeba do Lurd!“ Prišlo mi to milé, vtipné, hravé. Iným ale nie, iných to pobúrilo.

Keď som sa nad tým potom zamýšľala, zistila som, že ja potrebujem takúto Máriu. Živú, unavenú, žartujúcu, láskavú aj utrápenú. Potrebujem Máriu, s ktorou by som chcela ísť na kávu, byť priateľkou, ktorá by rozumela mojím peripetiám s dojčením, túžbe páčiť sa samej sebe, hľadaniu svojho miesta v tomto svete aj v našej rodine. Nemôžem mať Máriu z vosku, ktorej sa bojím povedať svoje myšlienky, lebo by neboli dosť zbožné.

Zatvorím oči a privoniam si k tulipánom, čo mi môj muž priniesol spolu s nákupom. Usmejem sa a vo vnútri srdca sa o tú radosť a potešenie podelím so svojou priateľkou Máriou. Ona chápe, čo znamená tento prejav lásky vo vzťahu muža a ženy. A nabudúce, keď si nebudem istá, či som dobrou maminou alebo keď budem mať pocit, že by som mala byť minimálne o jednu konfekčnú veľkosť menšia a dve pracovné pozície úspešnejšia, jej o tom poviem znovu. Lebo verím, že mi bude rozumieť a povzbudí ma dôverovať aj vo chvíľach, keď nechápem a nerozumiem.

Mám rada svoju priateľku Máriu a v niektorých veciach by som chcela mať postoj viac podobný tomu jej. No musím sa s niečím priznať. Som totálne zbláznená do jej Syna 

Tak teda, zdravím, Mária...

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové