Popolcová streda - najlepší začiatok pre pôst

Popolcová streda - najlepší začiatok pre pôst

Richard Štefák 05.02.2024 3 minúty na prečítanie

Možno je čas zmeniť „tichú domácnosť“ s Bohom. Pôst by nemal stáť samostatne iba ako sebazaprenie, ale mal by byť prepojený s láskou k Bohu. Aj ľudia, čo neveria v Boha si často dávajú pôsty. Pôst sa používa ako moderné slovo, ktorému sa dávajú rôzne významy. Pôst od nezdravého jedla, detox od sociálnych sietí, samotka v tmavej miestnosti, pravidelný beh alebo cvičenie.

Toto všetko je dobré. Ale z kresťanského pohľadu je pôst vždy snahou priblížiť sa k Bohu. Niekedy je to pôst „od niečoho“, ale vždy „k tomu“, aby naše srdce  bolo bližšie k Bohu. Ak si dávame pôst od jedla, tak preto, aby sme napríklad mali čas čítať Božie slovo a živili sa ním viac. Ak sa chceme odpojiť od sociálnych sietí, tak preto, aby sme sa viac rozprávali s Bohom a lepšie mu rozumeli.

A môžeme si dať aj pôst „k niečomu“. Teda rozhodnúť sa viac modliť každý deň, viac čítať Božie slovo, viac chodiť na omšu, viac navštevovať tých, čo to potrebujú. Z lásky k Bohu a k blížnym. Proste urobiť v tomto čase veci navyše, aké robíme bežne. Zamyslieť sa nad tým, čo je podstatnejšie a vykročiť k tomu. 

Boh nám dáva priestor na 40 dní. Pôstne obdobie je čas, kedy Boh rozdáva špeciálne milosti tým, čo sa túžia bližšie dostať k nemu. A môžeš si povedať, že to až potom na dôchodku, keď bude neskôr čas. Ale kedy je ten najsprávnejší čas zlepšiť si vzťah s Bohom? Začni vtedy keď sa začína pôstne obdobie.

A čo deti? Ako prežívajú pôst vaše deti? Vediete ich k tomu, aby sa vedeli vzdať niektorých vecí, aby boli bližšie k Bohu? Alebo to neriešite? Otázkou je, či deti viesť nejak k pôstu, alebo nie. Je vôbec správne viesť ich k tomu, napr. aby sa vzdali niečoho, čo majú radi? Aký to má význam?

Zvládli by z lásky k Bohu zriecť sa sladkostí na popolcovú stredu, alebo Veľký piatok? Prípadne obmedziť mobil na nejaký čas? Alebo skrátiť čas používania? Upratovať bez frflania? Neodvrávať na všetko? Mám pre vás tip na motiváciu. Viesť ich k týmto veciam aby ich robili z lásky k Bohu. Význam obety je v kresťanstve veľmi podstatný. Smrť Ježiša na kríži, jeho obeta a zmŕtvychvstanie spôsobuje našu záchranu. On nám dáva príklad, že obetovanie sa za druhých dokáže zázraky.

Situácie v živote nás vyzvú x-krát obetovať sa V budúcnosti to bude čakať aj naše deti. Možno je dobré cvičiť ich od vhodného veku.

Ako to plánujete vy?

K pôstnemu obdobiu by sme vám dali radi do pozornosti dve knihy. Obnova srdca je pre dospelých a každodennými zamysleniami ich sprevádza sestra Miriam James Heidlandová. O Veľkom pôste a Veľkej noci pre deti (a nielen pre ne) alebo Listy z púšte je kniha pre deti od 7 rokov. Je bohato ilustrovaná a pomôže deťom zažiť duchovne bohaté obdobie pôstu výnimočným spôsobom.

Knihy je možné tiež kúpiť v každom kresťanskom kníhkupectve, tiež mnohých bežných kníhkupectvách, alebo na www.ver.sk.

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové