priateľ verzus Priateľ

priateľ verzus Priateľ

Ľudka Lipovská 21.03.2019 3 minúty na prečítanie

Čo to vlastne znamená byť priateľ s Bohom? Len tak zo zvedavosti som napísala slovo ,,priateľ" do google a klikla na wikicitáty. A tam som našla aj takýto citát: Priateľ je človek, ktorý pozná melódiu tvojho srdca a predspieva ti ju vtedy, keď ju zabudneš. (1) (Albert Einstein)

A wikipédia mi zase okrem iného dala na vedomie že: Priateľstvo je takmer vo všetkých charakteristikách zhodné s láskou (2) Možno sa pýtate, prečo to tu spomínam, veď toto je každému jasné. Ale ja mám rada otázky, pretože až vtedy zistím, čo viem a čo neviem :) A tak som sa opýtala aj samej seba, aké priateľstvo chcem mať ja s Bohom? Stačí mi, že si ma ,,pridá za svojho priateľa na Facebooku", alebo chcem, aby si ma pridal za priateľa, ktorý sa opisuje vo verši: Teraz vás už nepovažujem za sluhov, lebo sluha nechápe čo si myslí, ako rozmýšľa a plánuje jeho pán. Už vás beriem za svojich priateľov, lebo všetko čokoľvek som počul od svojho Otca, som s vami zdieľal. (por. Ján 15,15)

V tomto konkrétnom verši je v gréckom jazyku pre slovo priateľ použitý výraz filos. A toto slovo má viac významov, napríklad: láska, ktorá dáva prednosť; túžba po tom, dať mu vyniknúť; milovník; je to pravda, on mi je milý priateľ; radosť že si; rozhodujem sa ťa milovať zo srdca a mysle.(3)

Ku mne osobne asi najsilnejšie prehovoril význam túžba po tom, dať mu vyniknúť. Doteraz som vedela iba o tom, že ja musím dávať prednosť Ježišovi, aby on vynikol. Ale toto je pre mňa nádherný objav, o aký vzťah/priateľstvo s nami, ide Ježišovi a Otcovi. Toto je vzájomné. Viem, že je to drsné, porovnávať to s priateľstvom na FB, ale tento kontrast mi pomohol rozhodnúť sa pre to, aké priateľstvo s Ježišom chcem ja. Mimochodom, aj Ježiš tu dáva do porovnania dva vzťahy, sluha a priateľ.

A k tomu, pridal ešte jedno porovnanie, ktoré ma riadne vyrušilo: Nie vy ste si ma vybrali za priateľa, ale ja som si vás vybral,...(por. Ján 15,16) Pretože túto výzvu priamo od Ježiša, som počula aj ja. A už viem, že som sa rozhodla prijať Jeho pozvanie. A aký je v tom vlastne rozdiel ,,priateľ verzus Priateľ"?

Priateľ - s významom filos: Pozná tvoju cenu a miluje preto že si; Nedá sa kúpiť a ani donútiť; Uteká preč, keď cíti manipuláciu, pretože súčasťou jeho identity je slobodná vôľa; Vie sa stať otrokom iba ak on sám chce; Nepozná zradu, lebo túži spoznávať a nechať sa spoznávať; ...

Budem sa opakovať, ale myslím si, že verše, ktoré som spomenula vyššie a citát o priateľstve majú niečo spoločné:  Priateľ je človek, ktorý pozná melódiu tvojho srdca, a predspieva ti ju vtedy, keď ju zabudneš. Verím, že Ježiš si ich vybral aj preto za svojich priateľov, pretože veľmi dobre poznal melódiu ich sŕdc. Ale toto by určite nestačilo na takéto priateľstvo, ktoré sa v gréckej Biblii označilo pojmom filos. Za tým bolo niečo viac. Aj Ježiš mohol im vyspievať melódiu svojho srdca, pretože oni ju túžili poznať.  A ja už viem, že túžim po tom tiež. A čo ty? Poznáš rozdiel medzi ,,priateľ verzus Priateľ"?


(1)https://sk.wikiquote.org/wiki/Priateľ

(2)https://sk.wikipedia.org/wiki/Priateľ

(3)Príbuzná Strongová čísla: G5387, G5377, G5369, G5383, G2705, G5370, G5373, G5367, G5368

http://www.obohu.cz/bible/index.php?styl=WEC&hs=G5384

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk