Rehoľné sestry za mrežami a za pokladňou v Lidli

Rehoľné sestry za mrežami a za pokladňou v Lidli

Mária Špesová 08.07.2022 3 minúty na prečítanie

     Necelý mesiac dozadu pribudli do radov svätých nové mená. Medzi nimi všetkými ma potešilo jedno konkrétne - Charles de Foucauld. Francúz, ktorý mal veľmi zaujímavý život. 

Ak existuješ, dovoľ mi spoznať ťa

     Počas života Charles prešiel búrlivým obdobím, kedy stratil vieru v Boha a oddal sa hýrivému životu. Sám o sebe píše, že sa vtedy „nachádzal v temnote, viac nedokázal vidieť Boha ani človeka. Videl len samého seba.“ Bol vášnivým cestovateľom a v tomto období precestoval celé dovtedy neznáme Maroko. Keď sa vrátil do Európy, spoznal niekoľko vzácnych ľudí, ktorí boli veľmi inteligentní, cnostní a hlboko veriaci. Napriek tomu, že stále ostával neveriacim, začal navštevovať sväté omše. Kostol bol miestom, kde cítil pokoj. Dlhé hodiny v ňom strávil s jedinou modlitbou na perách: “Bože, ak existuješ, dovoľ mi spoznať ťa.” A Boh na seba nenechal dlho čakať. 

     Tento blog však nemá byť prioritne o Charlesovi, ako to prezrádza názov tohto článku. Po Charlesovej smrti začali vznikať viaceré komunity a organizácie, ktoré sa odvolávajú na neho ako zakladateľa alebo ako zdroj inšpirácie pre ich formu života. Charles na svojej ceste povolania, po svojom obrátení a znovunájdení viery, našiel v sebe túžbu žiť a byť tu pre tých najposlednejších, najbiednejších. Posledné roky svojho života strávil v Saharskej púšti medzi Tuarégmi. 


Radikálny apoštolát za mrežami

     Malé sestry Ježišove tiež patria do rodiny svätého Charlesa a ich poslaním je tak, ako to robil on, byť blízko tým najbiednejším, tým, ktorí sú často na okraji spoločnosti. Mala som možnosť navštíviť malú komunitu týchto sestier vo Švajčiarsku. Človek sa sám seba pýta, kto sú tí najbiednejší v krajine, ktorú poznáme ako veľmi bohatú a usporiadanú. Usmiata a veľmi zhovorčivá sestra Anna mi porozprávala pútavý príbeh o jej spolusestre, ktorá celý svoj život obetovala službe vo väznici. Keďže mala dobré vzťahy s vtedajším riaditeľom väznice, dohodla sa s ním na radikálnom apoštoláte medzi väzenkyňami. Prečo radikálnom? Lebo tam nepôsobila ako katechétka, sociálna poradkyňa alebo dozorkyňa, ako by človek čakal. Namiesto toho sa anonymne dala zatvoriť za mreže ako väzenkyňa. Vždy tam pobudla pol roka a potom mala 2-3 mesiace “dovolenku”. Po nej znova nastúpila na polročný “trest”. Jej spoluväzenkyne netušili, že ona za tie mreže nepatrí. Že je tam dobrovoľne, že ju k tomu pohýna Ježišova premieňajúca láska. Aby im prinášala nádej, aby im prinášala jeho samého.


Púšť, mreže či pokladňa v Lidli

     Sestra Anna bola veľmi zvedavá a inteligentná. Pýtala sa ma na Slovensko, na politickú a spoločenskú situáciu. Jej rozhľad ma nadchýnal, o to viac ma šokovalo, keď som sa dozvedela, že ona sama svoj apoštolát našla medzi zamestnancami za pokladňou v Lidli. 

     Životopis svätého Charlesa de Foucaulda som poznala už skôr, ale priznám sa, že pri uvedomení si dopadu jeho spirituality na životy týchto rehoľných sestier som ostala v nemom úžase. Je pre mňa až neuveriteľné vidieť, čo dokáže v ľuďoch podnietiť Ježišova láska. Pre Ježiša sa rozhodnú žiť v púšti medzi cudzincami, iní sa dobrovoľne dajú zavrieť za mreže alebo tvrdo pracujú za pokladňou, hoci ich intelekt je vysoko nad touto prácou. Dobre to robíš, Pane Ježišu. Páči sa mi to. :)

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové