Zvyk dávať krížik na nový chlieb

Zvyk dávať krížik na nový chlieb

Miloš Lichner, SJ 10.02.2021 1 minúta na prečítanie

Preložil: Miloš Lichner, SJ

Z diela pápeža svätého Gregora Veľkého vám na dnešné duchovné občerstvenie ponúkam preložený úryvok z jeho hagiografického diela Dialogorum Libri IV, 1.11.

„V tej istej provincii žil istý veľmi nábožný služobník všemohúceho Boha menom Martyrius, ktorý toto vykonal ako svedectvo svojej mravnosti. Jedného dňa, keď jeho bratia pripravovali popolný chlieb a zabudli doň vtisnúť znamenie kríža, ako bolo zvykom poznačiť v tejto provincii ešte surové chleby, že sa zdali z diaľky akoby rozštvrtené, prišiel podľa ich rozprávania Boží sluha a zistil, že chlieb nebol poznačený. A keď už bol chlieb pokrytý uhlíkmi a popolom, povedal: „Prečo ste ho nepoznačili?“ Dopovedal a prstom urobil znak kríža proti uhlíkom. Na to znamenie chlieb hneď vydal silnú ranu, akoby na ohni praskol ohromný hrniec. Keď ho po upečení vytiahli z ohňa, našli na ňom znamenie kríža, ktoré však nebolo spôsobené dotykom, ale vierou.“

... v mnohých rodinách je dodnes zvyk dať krížik na nový chlieb predtým, ako sa načal. Ako vnímate tento zvyk vy?

Prajem požehnaný a pokojný deň.

Miloš Lichner, SJ

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové