Ako zlepšiť komunikáciu v manželstve

Ako zlepšiť komunikáciu v manželstve

Magazín Ver.sk 27.01.2021 3 minúty na prečítanie

Napísala: Christin Slade

Jeden kľúčový spôsob, ako môže manželka vylepšiť komunikáciu vo svojom manželstve

Komunikácia býva často najbežnejšou výzvou v manželstve. Ak je potrebné niečo zmeniť, možno by sme mali začať práve týmto.

Aj ja to občas robím, hoci si to ani neuvedomujem. Začína to tak, že zostanem mrzutá kvôli istej veci, ktorú si v mysli obraciam hore dolu a celé sa to potom zmení na rozhorčenie a hnev. Týmto spôsobom občas začínam imaginárnu konverzáciu vo svojej mysli o ktorej môj manžel nič nevie. Potom príde domov a ja na neho hneď začnem kričať, že mi nepomáha upratovať, nestará sa o deti, alebo že si urobí plány bez toho, aby sa najskôr pozhováral so mnou. On je nakoniec úplne zmätený z toho, čo sa práve deje.

Zdá sa vám to ako problém?

Nežiadala som ho o pomoc. Nikdy som mu nepovedala, že by som potrebovala pomôcť s upratovaním, s deťmi, alebo že by sa mi páčilo, keby mi o svojich plánoch povedal skôr, než urobí rozhodnutie. Predpokladala som, že to bude vedieť. Predpokladala som, že by mal čítať v mojej mysli.

Predpoklady zabíjajú komunikáciu a spúšťajú problémy.

Ak predpokladáme, že náš manžel už niečo vie, neobťažujeme sa hovoriť s ním o tom a potom sme sklamané, pretože nerobil veci podľa našich predstáv.

Nepredpokladajte

Viacerí muži sa nájdu uprostred hádky, zmätený z toho, prečo sa ich ženy na nich hnevajú aj keď na to nemajú žiaden dôvod.

Ak chcete s niečím pomôcť, je to na vás, aby ste sa ho spýtali a požiadali o pomoc. Nemali by sme predpokladať, že on sám bude vedieť to, čo si myslíme, alebo čo potrebujeme. Nie je fér očakávať od neho, že bude poznať naše túžby bez toho, aby sme mu o nich povedali.

Môj manžel mi povedal, že ak niečo potrebujem, aby som mu jednoducho povedala čo potrebujem. Keď sa vráti večer domov z práce, nemá ani len tušenie, čo by som mohla potrebovať urobiť. Aj keď je to pre mňa samozrejmé, pre neho to samozrejmé nie je.

Som si istá, že nebudete prekvapené, keď poviem, že muži a ženy premýšľajú inak. Fungujeme rôznymi spôsobmi a čím skôr prijmeme túto skutočnosť, tým viacerým konfliktom sa vyhneme. Tiež prinášame rôzne skúsenosti a perspektívu do vzťahu, takže, kým vy môžete veriť, že on by sa mal automaticky zapojiť do práce v domácnosti bez toho, aby ste ho požiadali, on verí tomu, že ak potrebujete pomoc, tak mu to poviete.

Komunikácia znamená povedať veci nahlas.

Viem, že všetko funguje inak, keď obaja manželia pracujú na plný úväzok a očakáva sa, že si domáce práce podelia. V istej miere, si myslím, že stále platí to isté. Technicky, manželia by si mali deliť prácu rovnakým dielom. Hoci, každá dvojica a každá domácnosť si to potrebuje zariadiť tak, aby im to fungovalo. No nech je to už akokoľvek, je potrebné, aby obaja manželia o veciach hovorili a aby to obaja pochopili.

Ak nedokážete zvládnuť celú domácnosť sama, potrebujete jasne a s láskou komunikovať so svojim manželom. Nepredpokladajte, že to bude automaticky vedieť. Ak mu nič nepoviete, on bude automaticky predpokladať, že máte všetko pod kontrolou, len preto, lebo ste ho nepožiadali o pomoc.

Platí to aj v iných veciach, nielen pri domácich prácach.

Potrebujete prestávku a radi by ste išli von s kamarátkou? Povedzte o tejto potrebe svojmu manželovi. Nepredpokladajte, že sám od seba bude vedieť, že chcete prestávku. Predpoklady ničia komunikáciu. Manžel pravdepodobne bude predpokladať, že nepotrebujete prestávku, pretože ste sa o tom nezmienili.

Nepredpokladajte nič. Hovorte o svojich pochybnostiach, o svojom srdci, o svojich snoch. Nedávajte priestor predpokladom.

https://club31women.com/one-crucial-way-wife-can-improve-communication-in-marriage/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk