Ako zotrvávať v blízkom vzťahu aj v ťažkých časoch

Ako zotrvávať v blízkom vzťahu aj v ťažkých časoch

Magazín Ver.sk 05.11.2020 3 minúty na prečítanie

napísala: Lisa Jacobson

Ako pár môže zotrvávať v blízkom vzťahu aj v ťažkých časoch

Ak nastane ťažká doba, manželia by sa mali snažiť zostať vo vzájomnej blízkosti. Ale ako to urobiť?

Jedna žena mi rýchle vysvetlila, že hoci jej manželstvo „nehorelo“ mala ťažké srdce a vážne obavy.

Ich rodina prežívala náročný rok. Jej manžel veľa pracoval, snažil sa udržať firmu nad vodou.

Ona sa tiež zo všetkých síl snažila chápať manžela a podporovať ho, keď vo dne v noci pracoval, no aj tak zarobil len toľko, že ledva s peniazmi vychádzali.

Okrem toho si zvykala na ich novonarodené bábätko, pomáhala starším deťom s dištančným vzdelávaním. Stále mala plné ruky práce.

Ale všetko čo sa dialo, nepovažovala za nový normál v ich živote, len za krátkodobé riešenie pre ťažké obdobie, ktorým ich rodina prechádzala.

Potom sa týždne zmenili na mesiace a toto dočasné riešenie sa stalo problémom.

„Mám pocit, že sa už vôbec nepoznáme,“ sťažovala sa. „Stále sme manželia, ale cítim, že sme sa od seba tak veľmi vzdialili.“

Potom dodala: „Zvláštne je to, že obaja trávime doma oveľa viac času ako kedykoľvek predtým.“

Sme tak blízko.

A napriek tomu sme od seba tak vzdialení.

Ako dokážu byť manželia v blízkom spojení v ťažkých časoch?

Takto znie otázka, ktorá trápila túto ženu. A možno sa nad tým zamýšľate aj vy. Detaily vašej situácie môžu byť rôzne, ale jadro problému je rovnaké…

Ako manželia môžu zostať v blízkom spojení aj v problémovom období?

1. Nezabúdať na to, že manželstvo je prvoradé.

Ak nebudeme opatrní, budeme sa stále snažiť reagovať na naliehavé potreby. Pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť, starostlivosť o deti a postupne začneme zanedbávať vzťah, ktorý si rovnako ako ostatné veci, ba možno aj viac, vyžaduje náš čas a energiu. A na opačnej strane, vaša rodina, práca, podnikanie POTREBUJÚ, aby vaše manželstvo bolo pevné a láskyplné.

2. Nájsť si čas pre Pána

Keď sme v strese, alebo prežívame ťažkosti, impulzívne sa snažíme byť viac zaneprázdnení – či už tvrdšou prácou, alebo sa snažíme rozptýliť napríklad sociálnymi médiami, alebo inou zábavou. Ale žiadna z týchto vecí nám nepomáha, ani nezmierňuje naše problémy, skôr všetko zhoršuje. Takže, chcete sa priblížiť k svojmu manželovi? Aby ste prehĺbili svoju lásku jeden k druhému?

Najlepšie je začať najskôr hľadať Boha vo svojom živote a potom nechať pretekať Božiu lásku do vášho manželského vzťahu.

3. Byť kreatívny v hľadaní praktického spôsobu ako sa znovu zblížiť.

S Mattom sme nedávno oslávili 28 výročie manželstva. Počas tohto obdobia sme kráčali aj hlbokými vodami: máme dieťa so špeciálnymi potrebami, pomáhali sme manželovej matke, ktorá mala Alzheimerovú chorobu a starali sme sa o jeho starého otca. Hlboké vody.

A viete, na čo sme prišli? Že sa v takýchto náročných časoch potrebujeme zblížiť viac, nie menej.

Vzdali sme sa divokých romantických výletov (hoci boli tak lákavé!) aj luxusu ísť večer na rande. Ale naučili sme sa využiť a vážiť si každú spoločnú chvíľu cez deň, počas celého týždňa.

Niekedy sme vstávali oveľa skôr, aby sme mohli spolu stráviť pár chvíľ. Inokedy sme zostali hore dlhšie do noci, keď už boli deti v posteli. Vypli sme naše telefóny, vzdali sme sa pozerania televíznych šou atď. Či sme už boli unavení, alebo nie, snažili sme sa zamerať pár chvíľ len na NÁS. Rozumiete, na nás, ako na manželku a manžela. Nie na nás ako rodičov, nie na prácu v domácnosti, ani nie na nás ako biznis partnerov. Ale na náš vzťah ako muža a ženy.

Myslím si, že chápete, čo tým chcem povedať.

Cítite sa vzdialená od toho, čo chcete, alebo čo potrebujete? Nevzdávajte sa a nečakajte na „lepšie časy“, pretože nikto nevie, ako dlho to bude trvať!


Začnite už dnes. Nájdite si pár vzácnych chvíľ na čítanie Biblie a modlite sa za vaše manželstvo.

Potom s láskou jemne navrhnite, aby ste si ukrojili z vášho rozvrhu povinností tento týždeň a spolu strávili chvíle, v ktorých sa môžete znovu zblížiť. Nevyužívajte potom tento čas na riešenie problémov, sťažovanie sa, ale hovorte jeden druhému len milé a povzbudivé slová. Zamerajte sa na dobro, nie len na váš problémový čas.

Bonus: Možno budete prekvapená, že váš manžel tiež potrebuje stráviť čas v príjemnej komunikácii. Túži po tom tak isto ako vy, hoci si to možno niekedy neuvedomuje.

https://club31women.com/how-to-stay-connected-as-a-couple-in-troubled-times/Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk