Dobrá rada pre rodičov náročných detí

Dobrá rada pre rodičov náročných detí

Magazín Ver.sk 03.02.2021 4 minúty na prečítanie

Napísala: Lisa Jacobson

Strasie ma, keď si to len predstavím. Keď mala moja dcéra osem rokov, sedávala na susedovom plote a čakala na ich kone, ktoré mali cválať okolo, aby na ne mohla skočiť. Potom na nich jazdila bez sedla cez pastviny a  susedia ani len netušili, čo robí. Ani ja som o tom nevedela. Až kým sa mi s tým neskôr sama nepriznala.

Ach, dieťa moje, čo si mám s tebou počať? Hovorievala som si. No teraz už dávno nie je dieťa. Už má vyše 20 a je dospelá. Vyrástla z nej nádherná, starostlivá žena. Zasnívaná spisovateľka. Talentovaná a bystrá.

Ako som to mohla vedieť vtedy, keď bola malá? Keď vrieskala a bojovala? Bola nepredvídateľná. Nežartujem. Bola vzdorovitá. Niekto by povedal, že „jej je všade veľa.“ Dieťa, s ktorým je veľa práce. A bola moja.

Dokázala spadnúť zo stoličky z ničoho nič. Bác! Na zem. Nespočetne veľa krát za deň som ju upozornila: „Dávaj pozor, miláčik. Pozor!“ Najradšej sa hrávala s blatom. Sedieť uprostred blatovej mláky ju bavilo najviac. Pozerala som sa cez okno na dvor a a hrýzlo ma svedomie. „Naozaj by si ju mala zavolať dnu,“ hovorievala som si. Ale priznám sa, že sa mi nechcelo. Nič sa jej tam nemohlo stať. A čo bolo ešte lepšie, bola tam prekvapivo spokojná. Ja som si vtedy mohla na chvíľu vydýchnuť.

Veľmi by som si priala, aby mi vtedy o náročnom dieťati niekto povedal viac.

Často som sa na ňu pýtala Boha. Väčšinou som chcela vedieť, prečo práve mňa urobil jej mamou. Prečo mi k nej nepribalil aj inštrukcie? Nejaký návod? Prečo dal toto dieťa bez pravidiel, divoké v srdci práve mne,... poriadkumilovnej matke, ktorá mala rada všetko zorganizované? Milovala som ju, samozrejme. Ale boli chvíle, keď som bojovala, aby som ju mala rada, ak viete, čo tým myslím. Musela som sa za to modliť. Prosiť Boha, aby mi pomohol ju pochopiť. Prijať ju a skutočne sa z nej tešiť.

Ale viete čo? Teraz ju mám rada. Mám ju rada a milujem ju. Veľmi. Stali sa z nás najlepšie priateľky.

Toto som nemohla tušiť, keď sedávala v mláke a šťastne okolo seba špliechala blato. Alebo keď odrazu spadla zo stoličky. Keď jazdila bez sedla po susedovom pozemku.

Ako som to len vtedy mala vedieť?

Takže, ak ste rodičom náročného dieťa, napadlo ma, že by bolo fajn povedať vám niekoľko vecí, ktoré by mne v tom čase pomohli.

Niekoľko dobrých rád pre rodičov náročných detí

Prijmite svoje dieťa také, aké ho Boh stvoril. Nesnažte sa svoje dieťa meniť. Veďte ho a raďte mu. Potajomky sa kvôli nemu môžete chytiť za hlavu, ale objímte ho, prijmite jeho podivnú osobnosť, ktorá sa vymyká normám.

Nevyjadrujte pred ním svoje sklamanie alebo nesúhlas. Namiesto toho poukazujte na dobré stránky a hľadajte svetlé body. Verte mi, je ich mnoho!

Jemne pomáhajte svojmu dieťaťu naučiť sa fungovať v „skutočnom svete.“ Jemne. Vaše dieťa možno bude potrebovať pomoc pri zaradení sa do sociálneho prostredia, vo vzťahových zručnostiach alebo dokonca v základných veciach, aby pochopilo, čo je správne a čo nie. Milujúci rodič trpezlivo učí svoje dieťa týmto veciam – možno to budú veci, ktoré ostatným deťom pôjdu oveľa prirodzenejšie. Ale, netlačte na dieťa a nesnažte sa no napasovať do „normy“.

Rozhodnite sa viac smiať než plakať. Chcete čistú pravdu? Nad svojim dieťaťom som vyplakala more sĺz. A teraz, keď máme mladšieho syna, ktorý má podobné črty, väčšinou sa smejem a veľa si ho túlim. Je pre mňa vzrušujúce pozorovať, ako sa jeho silné osobnostné črty vyfarbia, keď bude rásť – som presvedčená, že aj on bude jedného dňa robiť úžasné veci!

Nikdy to so svojím dieťaťom nevzdávajte. Nedávno som sa môjho drahého dievčatka spýtala, čo bola pre ňu najťažšia vec, keď bola dieťaťom. Povedala, že to, keď som nad ňou rozhodila rukami. Keď som povedala: „Vzdávam to,“ alebo podobné vyjadrenie zúfalstva. Keď mi to povedala, takmer mi to zlomilo srdce. Bola som tak zameraná na vlastnú frustráciu, že som si neuvedomila, aký dopad bude mať moje správanie a postoje na jej vlastný mladý život.

Takže, čo ak máte náročné dieťa?

Dávajte najavo nadšenie so svojho dieťaťa. Ono potrebuje vedieť, že v neho veríte a že dôverujete plánom, ktoré Boh pre neho pripravil. Vaše dieťa to potrebuje počuť oveľa viac od vás, než od niekoho iného.

Nezabúdajte narábať s jeho srdcom opatrne.

https://club31women.com/advice-parent-challenging-child/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk