Mladý kresťan, vzťah a chodenie smerujúce do manželstva

Mladý kresťan, vzťah a chodenie smerujúce do manželstva

Magazín Ver.sk 30.06.2021 4 minúty na prečítanie

Napísala: Lisa Jacobson

„Nechcem chodiť na rande.. chcem sa vydať.“

Toto som povedala nášmu rodinnému priateľovi, ktorého zaujímalo, prečo nerandím vo svojich 26 rokoch. Nebolo to tak, že by som nikdy nerandila. Bola som pár krát na schôdzke s chlapcom, no celá scéna randenia mi pripadala dosť depresívna. Bola som sklamaná. Skľúčená. Asi si to viete predstaviť. Moja odpoveď kamaráta trochu zmiatla. „Ako sa chceš vydať, ak nechceš chodiť na rande?“ spýtal sa.

Neviem, ale želala by som si, aby existovala na to iná cesta.

O pár mesiacov neskôr som neochotne súhlasila, že pôjdem na „rande naslepo“ a v tom okamihu som vedela, že stretnem muža, za ktorého sa vydám. K rovnakému záveru dospel o tri dni aj on. (nerozumiem, prečo mu to trvalo tak dlho!) Takže, takto som prišla k sobášu bez randenia.

Ale takto to nefunguje u každého. Teraz máme osem vlastných detí a opäť vedieme rozhovory o o zložitom svete randenia, lásky a manželstva. Nemôžeme urobiť nič iné, len dúfať, že naše deti budú prežívať lepší čas randenia, ako sme my kedy zažili.

Hoci nevieme toho veľa o randení, dávame svojim deťom tieto rady:

1. Nedržte sa žiadneho vzorca

Aj keď vás láka pokúsiť sa zastrčiť lásku do nejakej upratanej škatuľky, nikdy to takto nefunguje.

Spoliehajte sa na Ducha Svätého.

Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na rady niekoho iného, ako postupovať „krok za krokom“, počúvajte hlas Ducha Svätého a to, ako vás vedie.

2. Nehľaďte na pozemský svet

Svet chce, aby ste si mysleli, že vaše šťastie závisí od nájdenia dokonalého muža, alebo dokonalej ženy. Ale to nie je pravda. Ak veríte v Krista, vaša radosť je v ňom.

Hľaďte na Božie slovo

Čítajte klasické príbehy o láske, ktoré sa nachádzajú v Biblii, nasledujte pokyny Nového zákona a nezabúdajte na múdrosť v knihe Prísloví.

3. Neverte tomu, že láska je kúzelná palička

Nechajte túto bájku knihám. Skutočná láska môže byť úžasná, ale naozaj „nenapraví“ všetko.

Hľaďte na lásku ako na tajomstvo.

Aj v Biblii sa hovorí o tom, že cesta muža k dievčaťu sa nedá pochopiť (Prís 30,18-19). Láska a manželstvo je niečo oveľa viac, ako len veci na zozname

4. Neponáhľajte sa.

Začať vzťah, rozhodnúť sa s kým chcete stráviť zvyšok života je OBROVSKÁ zodpovednosť. Nie je potrebné, aby sta sa príliš ponáhľali (a nenasledujte môj príklad).

Dajte si čas na to, aby ste dokázali posúdiť charakter druhého.

Pozorujte ich v rôznyh kontextoch – v práci, doma, vo voľnom čase, pýtajte sa ostatných, čo vidia oni.

5. Nebuďte príliš hrdý

Myslím si, že toto môže byť jedna z najväčších nástrah. Nepresviedčajte teda samých seba, že všetko viete a všetkému rozumiete. Kráčajte v pokore.

Buďte ochotný učiť sa a rásť.

Nikto nevie všetko, takže prečo nepripustiť skutočnosť, že sa pravdepodobne budete musieť jednu dve veci naučiť počas procesu? Veľmi to odporúčam.

6. Nevysedávajte s tým, že nič neurobíte.

Pretože pravdepodobne potom dostanete: nič

Chodievajte na správne miesta.

Choďte a zapájajte sa tam, kde sa stretávajú ľudia, ktorých by ste si mohli vziať. V kostole, na stretnutiach, pri pomocných aktivitách a i.

7. Nepestujte vzťah, ktorý by bol mimo spoločenstva

Je ľahké nechať sa zaslepiť láskou, ktorá nemá pozadie, ktoré by odhaľovalo jeho, alebo jej skutočné farby. Uistite sa, že sa obaja zapojíte do zdravého spoločenstva priateľov a rodiny.

Poraďte sa s ľuďmi, ktorých si vážite.

Prosím, môžete mi sľúbiť, že sa o opýtate na názor ľudí, ktorí vás majú radi a vy si ich vážite? A že ich budete počúvať? Ďakujem, teraz sa cítim lepšie.

8. Nedávajte, ani neberte čo nie je vaše.

Ak ste kresťanom, máte konkrétne pokyny o vašom tele (1 Tes 4, 3-5)

Kráčajte v čistote.

Fyzické príťažlivosť je prirodzená a v Božom stvorení má pre muža a pre ženu nádherné miesto, preto sa rozhodnite čakať na správny čas (na manželstvo) a na správnu osobu (2 Tim 2,22)

9. Nevzdávajte sa nádeje.

Pamätáte si náš príbeh lásky... pretože tento môj muž prišiel z ničoho nič. A odvtedy sa milujeme.

Dôverujte Bohu, ktorý má vašu budúcnosť pevne v rukách.

Vaše srdce drží pevne vo svojich rukách.

Kresťanská mládež sa stretávajú v „prepojenej“ kultúre.

Je zrejmé, že zoznamovacia scéna môže byť ako mínové pole pre každého, čokoľvek sa môže stať na prvom stretnutí. Pre mladého kresťana, ktorý sa snaží žiť v kultúre, ktorá neobsahuje Biblické hodnoty, je tento svet dostatočne mätúci.

Ste rodičom malých detí, alebo tínedžerov? Ste slobodný alebo sa čoskoro beriete?

V určitom období života vstúpite do romantického vzťahu, alebo niekoho budete musieť naučiť, ako by to bolo dobre urobiť. Čo poviete?

https://club31women.com/better-christian-dating/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové