Najlepšia rada po 60 rokoch manželstva

Najlepšia rada po 60 rokoch manželstva

Magazín Ver.sk 11.11.2020 3 minúty na prečítanie

Napísala: Lisa Jacobson

Najlepšia rada po 60 rokoch manželstva

Mladá. Silná. Odhodlaná.

Ona mala len sedemnásť. 

A on, vo svojich devätnástich, nebol oveľa starší.

Ale bol presvedčený o tom, že ona bola tou pravou ženou pre neho.

Jediné, na čo čakal, bola krásna mesačná noc a príležitosť požiadať ju o ruku.

Čo mu prekážalo v jeho plánoch?

Noc, ktorú si vybral bola zatiahnutá a tmavá. A tak otec romanticky pripevnil baterku k plotu, aby na nich svietil prúd svetla, keď pod ním zaparkoval.

Potom jeho otázka: „Staneš sa mojou?“ bola zodpovedaná jednoduchým „Áno.“

Stalo sa to pred 60 rokmi.

Šesťdesiat! Trochu ťažko si to predstaviť. Bolo by to ako my... krát tri.

A oni sa po všetkých tých rokoch stále milujú.

Až na to, že mama nie vždy spoznáva otca ako svojho manžela.

Alzheimer priniesol do jej mysle zmätok. Býva zmätená a zatúla sa vo svojich myšlienkach. Niekedy ho pozná a niekedy nie.

Spýtala som sa otca, či mu niekedy vadí, že na neho zabúda. Volá ho „ten muž“.

On sa len usmial: „Nie, pretože ja si ju vždy budem pamätať.“

On sa teraz o ňu stará. Pomáha jej obliecť sa, varí, upratuje a ukladá ju na noc. Neustále ju miluje, drží ju za ruku a je jej oddaný.

Tak akú radu by si dal po 60 rokoch manželstva? 

Túto otázku som mu nedávno položila. A toto je otcova rada jeho vlastnými slovami...

Veľmi pochybujem o tom, že by sme dnes ešte stále boli manželmi, keby nás Boh nepriviedol ku svojmu Synovi a nestali sme sa kresťanmi. Nie, zo svojich vlastných síl by sme nezvládli ani 15, nieto ešte 60 rokov.

Nasledovať manuál života.

Prijali sme Božiu spásu niekoľko rokov po tom, ako sme sa zobrali a potom sme začali používať manuál života, Bibliu. Vedeli sme, že sa máme vzájomne milovať tak, ako nás miluje Boh.

Naučiť sa odpúšťať.

Moja manželka veľa odpúšťala. Mnohokrát počas 60 rokov manželstva mi zo srdca vyšli slová: „Odpustíš mi aj tento krát?“ a ona mi vždy odpustila.

Nepočítať skóre.

Ani jeden z nás si nepočítal a nezapisoval skóre previnení, ktoré sme napáchali. Vyriešili sme problémy a nechali sme minulosť minulosťou. Naše chyby sme viac nevykopávali, nechali sme ich pochované.

Ponechať konflikty pre seba.

Vo väčšine vecí sme boli zajedno. Nikdy sme sa nehádali ani neškriepili pred deťmi. Pred návštevou sme nikdy nerozoberali svoje konflikty. Obaja sme to vedeli dobre skryť a riešili sme to neskôr.

Rozvíjať vzťah.

Boli sme najlepší priatelia, Doberali sme sa, žartovali sme, hrali sme sa, milovali sa a pomáhali si. Spolu sme dovolenkovali, chodili na poľovačku, kempovali a chytali ryby.

Zostať jeden druhému po boku.

Spolu sme snívali a plánovali. Moja manželka sa vždy prispôsobila, ak som sa chcel presťahovať na sever, stať sa misionárom, pastorom, keď som chcel stavať dom. Bola vždy so mnou po mojom boku vo všetkom, čo sme robili – a povzbudzovala ma, aby som sa do toho dal.

Prežívali sme ťažké časy? Tak to si píšte, že áno. Ale vždy sme sa vracali k manuálu života, k Biblii – hlavnému zdroju najlepších rád do manželstva – kde sme si prečítali: „Milujte sa navzájom ako Kristus miloval vás.“ Odpúšťajte ako Kristus odpustil vám. Neustále sa pozerajte pred seba a nechajte minulosť minulosťou. Modlite sa za seba navzájom a buďte láskaví.

Áno, bol to Boh, kto udržal toto manželstvo pokope. Jemu vzdávame slávu.

„A budú dvaja jedno telo. Takže potom už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, človek nech nerozlučuje“ (Mk 10, 8-9)


*Manželovi rodičia sa ku nám prisťahovali pred vyše 20 rokmi. Ich životy a vzájomná láska boli svedectvom a požehnaním pre celú našu rodinu. Boli pre nás všetkých božím príkladom a inšpiráciou. Ako píšem tento článok, mama už odišla ku svojmu Spasiteľovi. Všetkým nám veľmi chýba! – S láskou, Lisa

https://club31women.com/best-advice-from-60-years-of-marriage/

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk