O tajomstve sv. Eucharistie

O tajomstve sv. Eucharistie

Magazín Ver.sk 24.02.2021 2 minúty na prečítanie

Preložil: Miloš Lichner, SJ

Pred pár rokmi sme s doc. Róbertom Horkom preložili dve katechumenálne katechézy sv. Ambróza: O sviatostiach a O tajomstvách. Z tohto druhého vám na dnešné duchovné občerstvenie ponúkam úryvok, kde sv. Ambróz hovorí novopokrstencom o tajomstve a skutočnosti sv. Eucharistie:

„Ak už ľudské požehnanie bolo schopné meniť prirodzenosť, čo potom povieme o tom božskom posvätení, kde účinkujú slová samého Pána a Spasiteľa? Lebo tá sviatosť, ktorú prijímaš, vzniká mocou Kristovho slova. Keď už Eliášovo slovo malo moc vyprosiť si oheň z neba (1 Kr 18,38), nebude Kristovo slovo schopné premeniť látkovú podstatu? O dielach stvorenia celého sveta si čítal, „že on riekol a stalo sa, on rozkázal a všetko bolo stvorené“( Ž 32, 9 a Ž 148, 5). Keď vedelo Kristovo slovo urobiť z ničoho niečo, čo dovtedy nebolo, nemôže azda to, čo už je, premeniť na také, akým ešte nie je? Priviesť k bytiu nové veci nie je predsa menej, ako potom meniť ich prirodzenosť.

Ale čo za dôkazy to uvádzame? Použime jeho vlastný príklad a pravdivosť týchto tajomstiev podoprime tajomstvom jeho vtelenia. Keď sa Pán Ježiš mal narodiť z Márie, išlo všetko podľa prirodzeného poriadku? Ak prihliadame na tento poriadok, tak žena zvykne porodiť po spojení s mužom. Je preto zrejmé, že panna porodila proti prirodzenému poriadku. To telo, ktoré požívame, je teda z panny. Prečo teda pri Kristovom tele hľadáš prirodzený poriadok, keď sám Pán Ježiš sa narodil z panny proti prirodzenosti? A iste išlo o pravé Kristovo telo, keď bolo ukrižované, a keď bolo pochované. Preto aj sviatosť je jeho pravým telom.

Sám Pán Ježiš volá: „Toto je moje telo.“ Pred požehnaním nebeskými slovami sa tá podstata volá inak, ale po posvätení sa označuje ako telo. A on sám hovorí aj o svojej krvi. Pred posvätením hovorí iné, ale po posvätení sa to volá krv. A ty povieš: „Amen,“ čiže: „To je pravda.“ S tým, čo hovoria ústa, nech súhlasí celý človek, a čo zaznie nahlas, nech vyjadrí jeho presvedčenie.“

S vďakou za vaše modlitby za nás kňazov a rehoľníkov/rehoľné sestry vám prajem požehnaný deň.

Miloš Lichner, SJ

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové