Príprava na Turíce: Zoslanie Ducha Svätého je OSLAVOU ŽIVOTA, lebo Duch dáva život

Príprava na Turíce: Zoslanie Ducha Svätého je OSLAVOU ŽIVOTA, lebo Duch dáva život

Mário Tomášik 30.05.2020 3 minúty na prečítanie

“Lebo tento deň je zasvätený nášmu Pánovi. A nermúťte sa, lebo radosť v Pánovi je vaša sila!“ Neh 8:10

Toto posolstvo počuli Izraeliti síce pri inej príležitosti (keď objavili stratené "knihy" Zákona), ale veľmi vystihuje to, čo chce Duch Svätý priniesť do nášho života na Turíce (Päťdesiatnicu).  

Radosť v Pánovi nie je to, že máme byť veselí, ale to, že spoznávame, ako nás Boh miluje a aký je dobrý k nám, a PRETO SA VEĽMI RADUJEME, ŽE MÁME JEHO A ON MÁ NÁS (ty máš jeho a On má teba). Toto je ťažko pochopiteľné pre nás veriacich. (A vyzerá to ako úplné bláznovstvo pre neveriacich.) Prečo je to ťažko pochopiteľné pre veriacich? Lebo náš život viery je často akýsi "starozákonný": “Viem, že Boh odo mňa žiada, aby som plnil jeho prikázania, modlil sa, chodil do kostola a snažil sa žiť dobre. Keď to splním, všetko je v poriadku a Boh je spokojný.”

Ale to nie je celkom tak. Hlavné prikázanie znie: milovať budeš Pána, svojho Boha, celým srdcom, mysľou, dušou, silou… Jednoducho CELOU BYTOSŤOU. 

Milovať Boha celou bytosťou. Miluješ, milujem Boha? Ako sa to vlastne dá? Písmo na to dáva odpoveď: "My milujeme, lebo On prvý miloval nás". To je jediná cesta. Spoznať, ako Ježiš miluje nás. Potom ho aj my vieme milovať.

Ako spoznávame, že nás miluje? Nejde tu len o poznanie biblických faktov. Tie poznáme my veriaci takmer všetci. Že Ježiš prichádza na tento svet, vyučuje tu, robí zázraky, potom je umučený, zabitý na kríži a vstáva z mŕtvych. Poznáme to, ale nepohne to našimi životmi.

DUCH SVÄTÝ JE TEN, KTORÝ SPÔSOBUJE, ŽE TÁTO ZVESŤ SA HLBOKO DOTKNE TVOJHO A MÔJHO ŽIVOTA. A tak prichádza k tomu, že hlboko dotknutí v tom najhlbšom vnútri začíname byť dojatí, vďační a začíname milovať. Jeho láska sa začína rozlievať v nás.

Na Turíce si Izrael pripomínal aj to, že na Sinaji dostal od Boha Zákon, Božie nariadenia a predpisy. A celé dejiny sa ich snažil dodržiavať (sv. Pavol vysvetlil, že to fakticky nebolo možné) a snažil sa Zákon poznať a študovať, mysliac si, že to prináša život.

Ale v deň Turíc, kedy zostúpil Duch Svätý, Boh zjavil, že ŽIVOT JE V TOM, keď Boha milujeme a keď Boží zákon nie je len poznaný a študovaný, ale keď je aj vložený do nášho vnútra, do nášho srdca.

Symbolickým, resp. duchovným, výkladom k tomu je aj porovnanie biblických textov darovania Zmluvy na Sinaji a zoslania Ducha Svätého. Pri darovaní Zmluvy na Sinaji došlo aj k modlárstvu so zlatým teľaťom, aj k rozdeleniu Izraelitov a výsledkom bolo nakoniec 3000 zabitých. Pri zoslani Ducha Svätého prišlo k porozumeniu, jednote a radosti a bolo zachránených (uverilo a dalo sa pokrstiť) 3000 ľudí z rôznych národov.

Aj kvôli tomu sv. Pavol hovorí, že "litera (iba poznanie zákona, predpisov) zabíja, ale Duch oživuje".

Zoslanie Ducha Svätého je aj OSLAVOU ŽIVOTA, lebo Duch dáva život. Preto gréckokatolíci zdobia svoje chrámy na Pätdesiatnicu zelenou farbou a vetvičkami ako symbol nového života. (Podobne sú inak zdobené aj synagógy v tomto čase).

Dnes si nájdi čas, aby si mohol ďakovať Bohu za to, že ti daroval život a že ti daroval aj nový život v Kristovi a v Duchu Svätom. A popros Ducha Svätého, aby do teba vložil RADOSŤ V PÁNOVI, radosť z toho, že ty máš JEHO. 

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové