Slováci pomáhaju

Slováci pomáhaju

Magazín Ver.sk 19.03.2020 4 minúty na prečítanie

Pozdravujeme vás všetkých od nás z tímu Ver.sk!

Hneď na úvod upozorňujem, že v našom článku sa dnes nedočítate nič nové ohľadom vírusu, počtu nakazených či o tom, ako sa vyvíja dianie v našom parlamente. Tento článok nebude ani o hlbokom duchovnom povzbudení. Tento článok je o tom, čo mi moja mama hovorí celý život: "Zapamätaj si, že Slováci sú ten najšikovnejší a najmúdrejší národ pod slnkom." :)

V týchto dňoch máme česť to vidieť (prosím, teraz opomeňme borcov, ktorí dokážu svojím správaním zneškodniť polovicu personálneho obsadenia nemocničného oddelenia.) Chcem tým povedať, že máme česť vidieť, ako sa zruční a múdri Slováci spájajú, zjednocujú, pomáhajú a inšpirujú ostatných. Za posledný týždeň a pol vzniklo obrovské množstvo platforiem, dobrovoľníckych skupín a projektov, ktoré pomáhajú tam, kde je to teraz potrebné. Prinášame niekoľko z nich na jednom mieste, aby ste tak mohli mať prehľad o tom, čo sa deje, a zároveň mať priestor niekomu pomôcť alebo si nechať pomôcť.

Jedna z najväčších platforiem, ktorá sa spustila v tomto čase, má názov Kto pomôže Slovensku. V skratke, tak ako majú napísané na stránke, ide o snahu pomôcť slovenským zdravotníckym zariadeniam zvládnuť pandémiu koronavírusu cez prehľadný systém financovania a zabezpečenia materiálnej pomoci pre nemocnice a domovy sociálnych služieb. Zapojiť sa môže každý, kto chce a môže. Na stránke nájdete celkom presný zoznam, čo, ako a komu bolo darované a doručené, a zároveň je na nej aj priestor pre žiadosť o pomoc.

Jednou z najdôležitejších vecí v tejto dobe sú práve rúška, ktorých je všade nedostatok. Preto je tu ďalšia výzva, ktorá sa snaží o spájanie ľudí, ktorí rúška šijú, aby  ich distribuovanie bolo efektívnejšie. Táto iniciatíva funguje cez portál Sashe, ktorý sa špecializuje práve na handmade predajcov. Všetko o tom, ako, prečo a kde, nájdete tu: Sashe a rúška.

Živnostníci, ktorí prežívajú v tomto období náročnú finančnú situáciu (ak teda práve nevlastnia obchod s potravinami, lekáreň či drogériu), môžu na tejto webke Sme s vami spropagovať svoju činnosť, ponúknuť ju tak potenciálnym zákazníkom, ktorí si ju následne kúpia, zaplatia a v čase po víruse (veríme, že aj ten čas príde), sa daná služba zrealizuje. Skvelý nápad! Choďte sa pozrieť a vyberte si niečo.

Máte doma 3D tlačiareň? Bavia vás nové projekty a výzvy? Tak  iniciatíva Pomôž nemocnici je ako stvorená pre vás! Múdre hlavy sa našli a vyrobili ochranný štít pre zdravotníkov, ktorý je taktiež účinný pri kontakte s pacientmi. Ak nemáte 3D tlačiareň, je možné podporiť ich aj finančne. Na stránke majú transparentný účet.

Všetci IT tvorivci a experti sem!  Hack virus je občianska iniciatíva, v ktorej sa spájajú všetky IT mozgy (a povedzme si narovinu, na Slovensku ich nie je málo) a spolu hľadajú tie najlepšie nápady v boji proti vírusu, ktorý práve medzi nami zúri. V sekcii dostupné riešenia už môžeš nájsť pár aplikácií či web platforiem, ktoré spájajú a pomáhajú.

Pre rodičov a deti vznikol portál Učím sa doma. Ako sami píšu, sú v začiatkoch a robia, čo môžu. Aktivity na ňom sú zamerané na deti na druhom stupni ZŠ, ale svoj obsah by chceli rozšíriť na všetky deti, mládež a dokonca aj na seniorov. V sekcii “Aktuálne” by ste mali každý deň nájsť nové úlohy.

Nakoniec pridávam lokálnu iniciatívu. Naši priatelia zo sliačskeho spoločenstva SP vytvorili takúto pomoc s názvom: Nakúpime vám. Ak ste teda zo Sliača a potrebujete pomoc s nákupom v tomto čase, pretože sami ísť nemôžete, kliknite na túto stránku a bude o vás veľmi dobre postarané :). Ak by ste sa chceli pridať k pomáhajúcim, je tam kolónka aj pre vás.  

Viem, že je mnoho skvelých vecí, ktoré sa mi tu dnes nepodarilo zverejniť. Je veľmi veľa lokálnych aktivít miest, dedín a podobne. V každom prípade, povzbudzujem vás hľadať na internete nielen hrozivé správy o tom, čo je a čo bude, ale práve aktivity, články a iniciatívy, ktoré vás povzbudia na tele, duchu a aj na duši :). Niečo pre ducha i dušu môžete nájsť aj v našom online obchode Ver.sk a každý deň sa môžete "nakopnúť" novým zamyslením nad denným čítaním z dielne Roberta a Vicki de Hoxar  v našom Magazíne.

Veríme, že náš Boh je Bohom zázrakov a miluje Slovensko, preto Jeho blízkosť od nás neodstupuje ani v tomto čase.

Lenka

za tím Ver.sk

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk