Slovo - 28. september 2020

Slovo - 28. september 2020

Vicki a Robert De Hoxar 28.09.2020 4 minúty na prečítanie

Liturgické čítanie nadnes

Nedokážeme vysvetliť utrpenie, ale môžeme dôverovať v Božiu dobrotu.

Počas niekoľkých nasledujúcich dní sa pozrieme do knihy Jób. Začína sa rozhovorom medzi Bohom a Satanom. Satan je padlý anjel, ktorý túži po vláde, moci a kontrole, a ktorý má moc na zemi. Medzi Bohom a Satanom, medzi silami dobra a silami zla, prebieha bitka. Môžeme to vidieť vo svetových dejinách, v národných dejinách a dokonca aj na úrovni rodiny a v osobnom živote. Na osobnej úrovni sa môžeme spojiť buď s dobrom, alebo so zlom. Niektoré zo Satanových zbraní sú hnev, nenávisť, zatrpknutie a preklínanie. (Preklínanie zahŕňa negatívne slová, súdy a kritiku, ktorú vyslovujeme nad sebou a nad ostatnými ľuďmi.) Božími zbraňami sú láska, odpustenie, milosrdenstvo a slová uznania, povzbudenia a ubezpečenia. Rozpoznávaš, že držíš niektorú zo Satanových zbraní? Ak je to tak, potom láska, odpustenie a dobré slová voči tým, ktorí ti ublížili, sú Božím kľúčom k slobode.

Jób a jeho priatelia nevedeli nič o rozhovore medzi Bohom a Satanom. Veľká časť knihy vykresľuje ich úsilie o vysvetlenie utrpenia, ktoré Jób zakusoval. Satan spochybnil Jóbovu vieru v Boha. Vyhlásil, že Jób je verný iba vďaka Božej dobrote voči nemu. Veril, že dokáže zničiť Jóbovu vieru tým, že spôsobí jeho utrpenie. Boh teda dovolil skúšku, aby dokázal, že viera toho, kto verí, nemôže byť zničená, nech sú okolnosti akokoľvek náročné.

Mnoho rokov nato sa Ježiš rozprával s Petrom. Povedal mu, že Satan ho bude skúšať, no on sa modlil, aby Petrova viera bola pevná (Lk 22, 31–34). Satan vedel, akú hrozbu pre jeho kráľovstvo a moc Peter predstavuje, preto sa ho pokúsil zničiť. Neuspel.

Horatio Spafford bol veľmi bohatý človek. V roku 1871 prišiel o obrovské množstvo peňazí a približne v rovnakom čase zomrel jeho štvorročný syn na infekciu. Keďže si myslel, že jeho rodine by prospela dovolenka, poslal svoju manželku a štyri dcéry do Anglicka. Nanešťastie, loď, na ktorej cestovali, sa potopila a zachránila sa iba jeho manželka. Horatio odišiel do Anglicka za svojou manželkou. Keď prechádzal miestom, kde sa odohrala tragédia, pocítil pokoj, ktorý premohol jeho smútok. Dokázal vyhlásiť: „Moja duša je v poriadku“. Bol schopný dôverovať Božej dobrote a napísal hymnus, ktorý priniesol útechu a nádej mnohým ľuďom („It is well with my soul“).

Počas svojho pobytu v Amerike, v čase po teroristickom útoku na Dvojičky, Matt a Beth Redmanovci napísali pieseň s názvom „Nech je zvelebené tvoje meno“ (Blessed be Your Name). Jej text pochádza z Knihy Jób 1,21: „Máš právo dať aj vziať. Moje srdce bude hovoriť: Pane, nech je zvelebené Tvoje meno!“ Napriek okolnostiam verili v Božiu dobrotu.

Keď zomrela naša prvá dcéra, boli sme plní smútku. V tom čase som aktívne nenasledovala Krista, hoci som uverila už mnoho rokov pred tým. Bola som stratená, šokovaná a plná smútku. Niečo, alebo možno niekto, ma priviedol do kostola, kde som dostala útechu, ktorú som tak potrebovala. Do mojich okolností vstúpila Božia dobrota.

V Knihe Genezis 50,20 sa Jozef po mnohých rokoch útrap stretol so svojimi bratmi. Dokázal im povedať: „Vy ste síce snovali proti mne zlo, ale Boh to obrátil na dobro… aby zachránil život mnohým ľuďom.” Možno aj ty trpíš tak, ako Jozef. Nech sa nachádzaš v akejkoľvek situácii a nech prežívaš akékoľvek utrpenie, povzbudzujem ťa, aby si dôveroval a veril v Božiu dobrotu.


"Tieto zamyslenia ti môžu chodiť každé ráno do mailboxu, stačí sa prihlásiť na ich odber TU


Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové