Slovo pre chlapov: BOJOVNÍK

Slovo pre chlapov: BOJOVNÍK

Martin Lojek 11.07.2022 4 minúty na prečítanie

Modlitba muža: „Chcem teda, aby sa muži modlili na každom mieste a dvíhali čisté ruky bez hnevu a hádok.“ (1Tim 2, 8)

Tento citát ma stále fascinuje. Keď si ho čítam, vedie ma k snívaniu o zástupoch pevných mužov, ktorých srdcia sú preniknuté nadšením z prítomnosti nášho Boha. Snívam o rodinách podľa Božieho zámeru, kde sú muži hlavami – autoritami, u ktorých ich manželky a rodiny nachádzajú oporu a ochranu. Snívam o kostoloch plných mužov, ktorí vedú svoje rodiny k Bohu svojich životov – k Ježišovi Kristovi.

Skutočnosť nás však mnohokrát usadí späť do kresla. V porovnaní s judaizmom alebo islamom sa dá povedať, že naše prezentovanie kresťanstva – vzhľadom na zastúpenie - sa javí skôr ako náboženstvo žien. Môžeme sa právom pýtať, v čom je problém. V globále sa dá hovoriť o spoločnosti, kde chýbajú skutoční chlapi a otcovia (alebo ich je málo). Na otázku, prečo to tak je, existuje veľa správnych odpovedí, medzi ktoré naisto patrí, napríklad, nedostatok prijatia a potvrdenia zo strany otca, málo prezentovaných dobrých vzorov, zmena životného štýlu alebo vplyv komunizmu, ktorý sa snažil zotrieť dobrú tradíciu a zdravú chlapskú hrdosť. Akokoľvek, tieto aj iné dôvody položili mnohých chlapov na kolená pred sebou samými a ako muži rezignovali.

Ako muži - kresťania máme veľkú výhodu voči ostatným: máme nebeského Otca, túžiaceho darovať nám svoje uzdravujúce otcovské objatie, ktoré nám dlhovali naši pozemskí otcovia. Akokoľvek sa ako muž vo svojej najhlbšej podstate cítiš, náš Boh ti hovorí, že „máš na to“ a že ťa potrebuje. Boh nás túži uzdraviť v našej identite.

Psychoanalytici tvrdia, že mužská duša sa skladá akoby zo štyroch častí. Nazvali ich archetypmi, pravzormi mužského správania. Je zaujímavé, že príbeh hrdinu, ktorý premôže zloducha, zachráni krásnu ženu a pritom zažije veľké dobrodružstvo, sa opakuje neustále už od dôb antických bájok až po dnešné americké akčné trháky. Tento scenár hýbe mužským srdcom. Takto nás stvoril Boh a túto identitu potrebujeme poznať vo svetle viery evanjelia.

Biblia v hebrejčine používa viaceré označenia muža popisujúce jeho vnútro alebo isté vzory správania, ktoré by som chcel v tomto seriáli popísať. Boh sa nám teda snaží ukázať, ako stvoril muža a ako sa naň pozerá, čo môže priniesť veľa svetla do mužskej identity. 

Ide o 6 hebrejských slov(1):

gibbor – bojovník, zakar – špicatý, enoš – ranený,  zaqen – sivovlasý, adam – stvorený z hliny, – muž vládnuci.

GIBBOR: Muž – bojovník

Je to muž – bojovník. Podstatou tohto pojmu je sila, nadradenosť alebo moc s dôrazom na vyniknutie. Označenie „gibbor“ nesie v sebe ďalšie významy, ako napríklad: „mať prevahu“, „byť silnejší“, „byť popredný, dôležitý, vynikajúci“. Tento pojem sa používa pre označenie víťazov bitiek, hrdinov alebo tých, „ktorí preukázali veľkú statočnosť“. Tento pojem nebol chápaný v negatívnom zmysle, pretože výraz „gibbor“ neoznačoval muža, ktorý by bojoval pre vlastné dobro. Nebol to muž, ktorý drancoval, zabíjal a vraždil, ale znamenalo to, že muž bojoval pre dobro spoločnosti, bol to muž, ktorý „vkladal svoju silu a odvahu do služby Bohu a spoločenstvu.“ 

Nás, mužov 21. storočia, Boh volá k tomu, aby sme boli bojovníkmi, aby sme vedeli podržať slabších, ale aj povedať posvätné NIE. Ako kresťania patríme do Božej  armády. Boh nás potrebuje ako bojovníkov pravdy. Musíme vedieť zodpovedne čeliť výzvam a problémom a neschovávať sa v kúte. Ako „gibbor“ si povolaný chrániť rodinu a svoje spoločenstvo. Neutekaj pred prekážkami, ani sa nevzdávaj, keď máš čeliť neúspechu. Keď chceš byť „gibborom“, Boh ti dá do tvojho konania cieľ, dá ti víziu, ktorá ťa bude motivovať podstúpiť veľkú námahu a bolesť. Ale bude to stáť za to. Myslím si, že žiaden starý vojak nie je úplne bez jazvy. Ako Boží bojovníci máme výhodu: našou primárnou výhodou nie je naša vlastná šikovnosť a skúsenosti, ale Božia pomoc a jeho vedenie.

Neboj sa boja, Boh je dobrý učiteľ, ktorý ťa naučí bojovať a využívať tvoj potenciál. 


(1) Martin W. Pable: Duša muža, Dobrá kniha, 2002
Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové