Vzťahovo a hra Duet

Vzťahovo a hra Duet

Magazín Ver.sk 11.02.2019 5 minút na prečítanie

Deniska Zlevská, psychologička a lektorka, sa vo svojej praxi dlhodobo venuje témam medziľudských vzťahov v partnerstvách, manželstvách i rodinách. Dnes nám v rámci Národného týždňa manželstva, prezradí niečo o hre Duet a o krajine vzťahov- Vzťahovo.

Deniska, pod tvojím vedením vznikla webová stránka s názvom Vzťahovo. O čom je a prečo uzrela svetlo sveta?

Projekt Vzťahovo vznikol ako spontánna reakcia na skúsenosť vydania hry DUET 1 v minulom roku. Reakcie zákazníkov na hru i na našu poradenskú prácu nás motivovali urobiť platformu, kde budú môcť nájsť užitočné informácie o vzťahoch na jednom mieste – pod jednou strechou. Našim zámerom bolo prispieť ku kvalite vzťahov a priniesť praktické informácie o tom, čo užitočné robiť pre naše vzťahy.

Projekt je z dielne Centra pre tréning a rozvoj, kde sa poradensky venujeme párom i jednotlivcom v rôznych náročných životných situáciách týkajúcich sa aj vzťahovej problematiky. Obvykle nás v našom poradenskom centre navštevujú páry v krízovej situácii, keď uviazli v probléme, na ktorý nevedia nájsť riešenie alebo sa nachádzajú v kríze, ktorá vyústila k vzájomnému vzdialeniu sa, odcudzeniu až nevere a pomýšľaniu na rozchod. Domnievame sa, že pomáhať párom v kríze je omnoho zložitejšie a náročnejšie ako posilňovať vzťahy pokiaľ sú funkčné. Z praxe vieme, že intervencia je vždy komplikovanejšia ako prevencia. A práve prevenciu má za cieľ projekt Vzťahovo. Veríme totiž, že o lásku je potrebné sa starať – potrebuje nás – našu pozornosť i konkrétne činy.

Aha, takže za všetko môže hra DUET. Povedz nám prosím o nej niečo viac.

Hra DUET je komunikačná partnerská hra pre manželov, partnerov, snúbencov či zaľúbené dvojice. Vychádza z príležitosti Národného týždňa manželstva, ktorý upriamuje našu pozornosť k manželstvu ako k vzácnej hodnote.

Kým DUET 1, ktorú sme vytvorili minulý rok, bola zameraná na zlepšenie vzájomného poznania. DUET 2 je prepojená na rozvíjanie 7 manželských zručností. 70 základných hracích kariet odzrkadľuje 7 partnerských zručností dôležitých pre spokojný a naplnený partnerský vzťah. Ak uhádnete zábavné partnerské hádanky a splníte akčné úlohy dozviete sa, ako dobre ovládate 7 partnerských zručností. Súčasťou novej hry je aj 30 bonusových kariet. Tieto vám odhalia, akú rolu zastávate vo vašom partnerskom vzťahu. Môže ísť o rolu kronikára, ktorý dokonale pozná príbehy z minulosti vášho vzťahu. Alebo o rolu bylinkára, ktorý vie, čo máte i nemáte radi a dokáže tým „ochutiť“ prítomnú chvíľu. A napokon o rolu hvezdára, ktorý vidí za horizont, do budúcnosti vášho vzťahu. Cieľom hry je naplnenie hesla: „Zahraj sa, zohraj sa!“ Je skvelým nástrojom pre oživenie a rozprúdenie komunikácie medzi manželmi. Otvára totiž nové témy pre rozhovor, vďaka ktorým sa dozviete o čom partner sníva, ako premýšľa, čo je pre neho v živote dôležité.

Prečo si myslíš, že práve hra môže pomôcť prejsť párom cez náročné oblasti ich spoločného života?

Keďže sme nechceli nejako psychologizovať, ale naopak, chceli sme podať naše skúsenosti i vedomosti ľahkou prístupnou formou, vznikol nápad urobiť to cez hru. Hra človeka vždy sprevádzala a sprevádza po celý život. Pomáha nám celkom prirodzene a nenútene rozvíjať sa, učiť sa.Láska je predsa tiež zručnosť, ktorej sa učíme a potrebujeme ju rozvíjať. Nerodíme sa s danosťou pre dokonalé vzťahy. Nedávame si za cieľ urobiť z hry DUET terapiu, či pomôcku pre zvládanie náročných situácií. Je to skôr o tom, že dvojice sa zábavnou formou mnoho o sebe dozvedia a úplne prirodzene rozvíjajú to, čo je pre kvalitný vzťah najdôležitejšie. Toto sa potom môže stať základom aj pre zvládanie kríz a ich lepšie uchopenie.

Máš nejaké konkrétne príbehy o tom, ako DUET pomohol manželom?

Podľa referencií od párov, ktoré sme dostali na hru DUET usudzujem, že aj spoločná hodinka pri našej hre vie mnoho posunúť vpred. Hra im priniesla nové témy na rozhovor, oprášila minulé spoločné zážitky, na ktoré sa akosi už zabudlo i posunula vzájomné spoznávanie zase o krok vpred. Môžem teda s pokojom na vašu otázku odpovedať, že naša hra určite prispela k malým zmenám v partnerských vzťahoch, ktorých zavedenie do praktického života môže spôsobiť určite významné zmeny.

Kde všade si ľudia môžu túto hru kúpiť?

Hru nájdu záujemcovia na našom webe www.vztahovo.sk, ale aj v našich partnerských kaviarňach po celom Slovensku. Sú to miesta pre stretnutia, kde bude možné nájsť našu hru za zvýhodnenú cenu. Tu si môžete popri hre pochutnať aj na kávičke či dobrotách, ktoré tieto kaviarne ponúkajú. Pozývame vás teda počas Národného týždňa manželstva zastaviť sa a oslavovať lásku. Darujme si vzájomne to najcennejšie – čas a pozornosť. Svoju obľúbenú kaviareň nájdete na našom webe.

Hru DUET si bude možné zakúpiť a bližšie sa s ňou oboznámiť na DUET tour , čo je špecialitka tohto roku v rámci kampane. DUET Tour za zastaví na 15 miestach po Slovensku a ponúkne jedinečný vzdelávaco – spoločenský program, ktorý upriami pozornosť na základné piliere a hodnoty manželstva. Zároveň vytvorí priestor pre oddych, vzájomné obohatenie sa, posilnenie i obnovu partnerských vzťahov. Jeho súčasťou je interaktívny workshop s názvom: „7 pilierov spokojného manželstva“ a hudobný program s názvom „Ja a Ty ako DUET“ v spolupráci s umelcami združenia ŠtArt.

Hrávaš ho aj ty si so svojim manželom?

Samozrejme! Hra sa totiž nedá obohrať si dohrať do konca, nakoľko sa meníme, vzťah sa vyvíja a teda aj naše odpovede na hádanky sa menia. DUET sme hrali pri jeho tvorbe, ale aj v lete, keď sme cestovali na dovolenku a spríjemňovali  si cestu autom. Tentokrát sme ho tajne otestovali ja na našich rodičoch – fúha, už to teda nie je tajnosť - keď sme chceli vedieť ako na to bude reagovať staršia generácia. Čuduj sa svete, tiež boli zvedaví, čo partner odpovie a v ich očiach sa zračilo očakávanie, na perách úsmev. Ja osobne sa už veľmi teším na spätnú väzbu od všetkých, ktorí si zahrajú našu novú hru. Dokonca sme pre všetkých pripravili súťaž o lístky do Banky lásky v Banskej Štiavnici, ktorá je vytvorená z veršov najdlhšej ľúbostnej básne sveta – Maríny.

Ak by si mala povedať jednu vec, prečo by mali ľudia investovať svoj čas a aj financie do tejto hry, čo by to bolo?

Prečo? Lebo na láske záleží. Lebo láska stojí na činoch, je čin. Až keď „robíme lásku“, rodia sa v nás pocity spolupatričnosti, vzájomnosti, oddanosti. Z nich sa potom rodí túžba a vášeň ako odpoveď na prežívanú skúsenosť.

 

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk