Žatva - laické ľudové misie

Žatva - laické ľudové misie

Magazín Ver.sk 05.07.2019 5 minút na prečítanie

Edko, ty si vedúci spoločenstva Južania v Trenčíne, môžeš nám prosím o tomto spoločenstve povedať niečo viac?

Spoločenstvo Južania funguje pri farnosti Trenčín - Juh a jeho história siaha do roku 2000. Avšak podobu akú má spoločenstvo teraz, začalo spoločenstvo písať v roku 2007. V súčasnosti máme 70 členov a postupne pribúdajú aj deti. Snažíme sa podporovať vznik a rast stretiek v Trenčíne, ako aj v okolitých farnostiach, realizujeme kurzy Filip, vstupujeme do komunálnej politiky a túžime vidieť Trenčín ako sa prinavráti k mandátu kráľovského mesta - Božieho. Myslím, že v súčasnosti prežívame jedno z najlepších období, ľudia sa radi modlia (každý pondelok o 5:00 mávame modlitby), staviame na hlbokých vzťahoch a proste je nám fajn :)

S vašim spoločenstvom sa spája veta: „Vytvárať atmosféru spoločenstva, ktorú bude chcieť zažiť každý“ Čo presne znamená dané motto?

Našou víziou je: Aby každý človek na Považí žil osobný vzťah s Ježišom, v spoločenstve ľudí. Ak sa má splniť vízia, ktorú máme, musíme začať týmto poslaním/mottom. Spoločenstvo nie je o marketingu, nie je o prehováraní byť členom, spoznať Krista a pod. Spoločenstvá budú vtedy rásť ak budú inšpiráciou pre ľudí z vonku. Ak v našich spoločenstvách ľudia nájdu Boha, nájdu prijatie, objavia svoje talenty a potenciál, budú to chcieť mať a byť In - to je tá veta. Vo vnútri spoločenstva chceme mať atmosféru, ktorú bude chcieť zažiť každý. Je to zodpovednosť každého člena.

Jednou z aktivít, ktorá sa stará o to, aby každý zažil spoločenstvo, je aj Žatva. Čo to je?

Žatva- laické ľudové misie je ovocím priateľstiev a vzťahov (duchovnej rodiny) medzi spoločenstvami na Považí a Hornej Nitry. Jedného dňa som sa modlil a pýtal sa prečo spoločenstvá na Slovensku prežívajú krízu a čo je Boží plán pre náš región. Odpoveď, ktorú som dostal bola, že Boh sa chce dávať. Nechce dokonalé (vyšperkované spoločenstvá), ale sa chce dávať. Aby ste ma pochopili pochopil som to takto: Duchovný pohyb a prebudenie zažívame keď vzniká spoločenstvo, keď funguje evanjelizácia a keď slúžime do vonka. Často sa nám v spoločenstvách stáva, že sa uzavrieme pre seba a začneme makať aby bola 100% dochádzka, aby to hralo, svietilo, aby naším členom nič nechýbalo. To všetko je fajn, ale nesmie to byť to najdôležitejšie. Spomenul som si, že najväčšie ovocie a pohyb Ducha sme zažívali, keď sme slúžili pre ľudí z vonku, keď sme svedčili a pod. A tak som si povedal: Doteraz sme robili evanjelizácie tak, že sa zobralo 10-20 ľudí do farnosti (na pozvanie kňaza), spravil sa 4-5 hodinový program a išlo sa domov.  Ale čo ak príde 100 ľudí na celý jeden víkend do konkrétnej farnosti a stretnete sa zo všetkými ? A tak sa to začalo postupne rodiť.

Kto všetko je zapojený v Žatve a čo sa počas nej robí?

Ako som spomínal vyššie, žatva by sa nikdy neuskutočnila ak by nestála na vzťahoch a priateľstvách medzi spoločenstvami. Boh mi raz povedal, že nechce, aby sme boli spolupracovníci, ale priatelia. Potom služba vyzerá úplne inak. Jadro Žatvy tvorí viacero spoločenstiev z Trenčína, Bánoviec nad Bebravou. Nového Mesta nad Váhom. Topoľčian a pod. Súčasťou je aj komunita Egídio, členovia obnovy v Duchu Svätom, manželské stretká. Je to pestrý tím aj pre to, lebo služba je veľmi široká. Žatva stojí na týchto pilieroch:

-    Modlitba: Z piatka na sobotu premodlievame celonočnou adoráciou dané mesto/obec. Uvedomujeme si potrebu najprv veci „premodliť“, aby následne mohlo slovo padnúť na úrodnú pôdu.

-    Praktická pomoc: Pred samotným ohlasovaním evanjelia, chceme s ľuďmi stráviť nejaký čas a získať si dôveru. Pomáhame priamo v rodinách (rúbeme drevo, umývame okná, okopávame polia), v uliciach čistením priestranstva.

-    Sociálna pomoc: Veríme, že je to niečo veľmi prorocké a nesmierne potrebné vychádzať k ľuďom na periférii. Navštevujeme domovy dôchodcov, sociálne zariadenia, bezdomovcov, sociálne slabších.

-    Evanjelizácia: Až po tomto všetko hovoríme evanjelium. Či už pri osobných rozhovoroch, pouličnej evanjelizácií, alebo večerných stretnutiach pre mladých, či pri stretnutí s farnosťou.

Okrem tohto počas Žatvy realizujeme Modlitebné raňajky pre ľudí vplyvu v danom meste, semináre pre mužov/ženy/rodiny, strategické modlitby na kľúčových miestach v meste a pod. Vždy sa snažíme nájsť niečo dôležité (kľúče od mesta) a to potom následne zaradíme do programu.

Kde bude Žatva tento rok?

V Trenčíne. 9.- 13. októbra 2019.

Prečo si myslíte, že je dobré robiť niečo takéto?

Lebo je čas nehanbiť sa za evanjelium a ísť so všetkým čo máme - ohlasovať zo striech. Samozrejme to povedali múdrejší ľudia (J.P II.). Takou ústavou v tomto celom je výrok pápeža Františka: "Je mi milšia otlčená Cirkev, zašpinená od toho, že vychádza do ulíc, než Cirkev chorá z uzavretia a pohodlnosti." Toto je pre nás dôležité.

Ak sa pozrieš na predošlé ročníky, vieš prosím pomenovať dobré ovocie, ktoré zo Žatvy vzišlo?

Za nami sú 3 ročníky. Ťažko to celé zhrnúť. Niektoré ovocie je viditeľné, niektoré nie. Minulý rok sme iba počas dvoch dní na školách ohlásili evanjelium 2500 študentom, v sociálnych zariadeniach sme stretli 900 starkých. Pán vie, ako s tým ľudia naložili, ale bolo veľa svedectiev a Božom dotyku. Niektorí poslanci na modlitebných raňajkách sa prvýkrát stretli s modlitbou a povzbudením a boli vďační. Deklarovanie silu tichej modlitby, kedy asi 200 ľudí na čele s Eucharistickým Ježišom prešlo centrom námestia o polnoci v meste určite zanechalo v ľuďoch minimálne otázniky. Veľkým ovocím sú vzťahy s kňazmi u ktorých sme robili tento druh evanjelizácie. Otec biskup nám vyjadril podporu a povzbudenie pokračovať. Ovocie samozrejme padá na celý tím, kde sa mnohým veciam učíme, ľudia objavujú svoje dary a talenty a partia sa prehlbuje :)

Na Slovensku existuje mnoho dobrých kresťanských projektov. Ak sa trocha zasnívaš, aké Slovensko a ľudí v ňom vidíš o 10 rokov, ak by každý kto sa na nich zúčastní, dal priestor Bohu vo svojom živote?

O Slovensku, jeho povolaní a prisľúbeniach vyučujem na líderskej škole pol dňa :) Ak to mám zhrnúť verím, že Slovensko je povolané priniesť/pripomenúť evanjelium pre Európu. Má byť svedectvom ako Božie kráľovstvo rastie v tomto malom národe. Myslím, že do veľkej miery to bude stáť na malých skupinkách (ohniskách) v každej obci a meste. Na ľuďoch, ktorí to myslia naozaj vážne. Tieto skupinky v obciach/farnostiach budú motorom prebudenia a žriedlom z ktorého budú môcť piť ľudia z okolia. Potrebujeme začať tvoriť naozajstnú jednotu - Jednotu v rozličnosti ako hovorí sv. Otec, žiť úctu a deliť sa s najväčším poznaním, ktoré máme - poznanie Ježiša.

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk