Budovanie úspešného manželstva

Budovanie úspešného manželstva

Magazín Ver.sk 24.11.2021 4 minúty na prečítanie

Na to, aby sme vytvorili úspešné manželstvo, potrebujeme mať určitý cieľ a snažiť sa posilňovať niektoré aspekty vo vzťahu, ktoré sú nevyhnutné pre vytvorenie silného manželstva.

Manželstvá mnohých mojich priateľov skončili rozvodom. Je ich oveľa viac, ako by som čakala. Snažila som sa zistiť, prečo je to tak a prišla som na to, že hlavnou príčinou sú sebecké túžby. Naše sebecké túžby narúšajú vzťah, do ktorého sme vstúpili so sľubmi, že sa budeme starať jeden o druhého.

Odkiaľ pochádzajú boje medzi vami a odkiaľ rozbroje? Nie vari odtiaľ — z vašej žiadostivosti, ktorá brojí vo vašich údoch? Jakub 4:1

Náš pohľad na toho druhého môže zostať veľmi ľahko skreslený, ak uprednostňujeme vlastné potreby a túžby. Každý jeden človek má takéto pokušenia. Niekedy sa nám zdá, že všetko čo robí náš manžel je zle, ale to, čo robíme my sa nám zdá správne.

Manželstvo nemôže prežiť, keď myslíme len na seba. Musíme si uvedomiť, že milovať toho druhého je rozhodnutie, nie pocit. A tiež je to aj biblický príkaz.

S mojim manželom máme veľa problémov a každý z nás má na nich svoj podiel. Ale nedovolíme, aby problémy riadili celý náš vzťah.

3 základné veci na ceste k úspešnému manželstvu

Komunikácia

Pravdepodobne ste to už počuli? Ale aj tak sa zdá, že ide o kľúčový problém v manželstvách. Keď manželia nekomunikujú, často vznikajú domnienky, ktoré sa vystupňujú do zbytočného konfliktu.

Komunikácia nie je dôležitá len na to, aby sme sa vyhli problémom. Ak budete s manželom cielene tráviť čas v rozhovore, pre vášho manžela to bude mať veľkú hodnotu. Možno potrebujete riešiť niečo dôležité, alebo potrebujete prediskutovať peniaze na bankovom účte, ale váš manžel o týchto veciach nebude vedieť, kým sa s ním neporozprávate.

Čas na komunikáciu s manželom má preňho hodnotu. Je to spôsob, akým mu dáte najavo, že vám záleží na tom, aby vedel čo sa deje a na tom, aký má na to názor.

Mali by ste sa snažiť pravidelne sa stretávať a rozprávať so svojím manželom, ale tiež je veľmi dôležité, aby ste boli k dispozícii, keď s vami potrebuje hovoriť on.

Úcta

Úcta a rešpekt sú ešte dôležitejšie ako komunikácia. Naozaj, keď sa zamyslíte nad tým, ako vysoko vo vzťahu je úcta, prídete na to, že všetko ostatné nasleduje až po nej. Napríklad, keď si vážite svojho manžela, chcete s ním komunikovať.

A tak i každý z vás bez výnimky nech tak miluje svoju ženu ako seba. A žena nech prejavuje mužovi úctu. (Ef 5,33)

Manželstvo je odrazom nášho duchovného vzťahu s Kristom. To, ako si vážime a rešpektujeme svojho manžela, je odrazom toho, ako si ctíme Pána a akú máme pred ním bázeň.

Úcta je na jednej strane naše rozhodnutie, ale dôležitejšie je, že je to biblický príkaz. Sme povolané k tomu, aby sme si ctili našich manželov bez akýchkoľvek podmienok. (Upozorňujem, že tu neriešim prípady zneužívania alebo hlboko zakoreneného, deštruktívneho hriechu).

Úcta k manželovi začína v každodenných všedných veciach. Aj keď náš manžel neuprace tak, ako sme si to predstavovali, alebo neprinesie z potravín tie „správne veci“ (tie, ktoré by sme vybrali my,), stále sme povolané rešpektovať ho.

Okrem toho, čo má upratovanie a nákup v potravinách spoločné s tým, že ste sľúbili milovať a ctiť manžela vo všetkom? Nie je hriech upratať inak a tiež nie je hriech priniesť z potravín iné veci.

Ak si nevážim manžela preto, že som mrzutá, alebo sa mi niečo na ňom nepáči, je to ako chodiť po tenkom ľade. My manželky často čakáme, že nás manžel bude milovať napriek našim nedostatkom, však? Ale tie veci, ktoré očakávame od druhých, by sme mali aj druhým dávať. Na dokonalého muža by sme museli čakať veľmi dlho. Ale milovať manžela taký aký je, v tom je krása lásky!

Nadovšetko majte vytrvalú lásku jedni k druhým, lebo láska prikrýva množstvo hriechov. (1 Pt 4,8)

Vášeň

Manželstvo bez vášne pravdepodobne pomaly vychladne. Väčšina žien cíti prirodzenú vášeň, hoci to tak nie je u všetkých. Čo to znamená byť vášnivý alebo mať vášeň? Byť vášnivý v manželstve znamená mať silnú túžbu po mužovi. Záleží vám na manželovi a túžite po ňom.

Akými praktickými spôsobmi môžete prejaviť vášeň v manželstve?

Ukazujete mu svoju náklonnosť: Pomôžte mu, aby pocítil, že po ňom túžite. Povedzte mu, že vám chýbal a že ste naňho celý deň mysleli.

Prevezmite iniciatívu v spálni: Možno vám to nepovie, ale manžel má rád, keď manželka urobí prvý krok!

Ukážte svoje nadšenie, keď ste spolu: Dajte mu najavo, že vás baví byť v jeho blízkosti. Aj keď nerobíte niečo, čo by ste chceli, dajte mu najavo, že ste s ním šťastná.

Tento zoznam nie je v žiadnom prípade vyčerpávajúci, ale sú to dôležité veci, ktoré sú potrebné v prekvitajúcom manželstve.

Keď spolu komunikujeme, prejavujeme úctu a vášeň voči svojmu manželovi, investujeme do nášho manželstva veľkú hodnotu.

Christin Slade

3 Essential Qualities To Build a Successful Marriage - Club31Women

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové