Politika ma učí byť transparentným a nehovoriť do vetra

Politika ma učí byť transparentným a nehovoriť do vetra

Magazín Ver.sk 23.03.2019 4 minúty na prečítanie

Prekvapilo vás, že vás zvolili ľudia do Národnej rady? Ako ste to prežívali?

Bolo to milé prekvapenie a zároveň veľký záväzok. Kandidoval som z 24-tého miesta a vedel som, že na to, aby som sa do parlamentu dostal, budem potrebovať preferenčné krúžky. Tie mi ľudia dali, čo si veľmi vážim. Prežíval som to s veľkým rešpektom k práci, ktorá ma čakala. 

Išli ste do politiky z nepolitického prostredia. Vidíte to ako výhodu, alebo naopak ako nevýhodu?

Výhodou je, že človek je taký priamočiarejší a má väčší styk s realitou. Nevýhodou je nedostatok skúseností.

Čo vás v politike prekvapilo nepríjemne?

O politike sa vie, že je to prostredie nedôvery a intríg. Ale keď to človek zažije na vlastnej koži, je to nepríjemné precitnutie. Na druhej strane to človeka učí byť transparentný a nehovoriť do vetra. 

Čo bolo naopak príjemné zistenie?

Veľmi príjemné bolo povzbudzovanie, ktoré som dostával od ľudí, ktorí mi zverili vo voľbách dôveru. Ich každá spätná väzba mi pomáhala sa zlepšovať v mojej práci. Som im za to veľmi vďačný.

Aký je politický svet? Pred nedávnom, keď sme spolu hovorili, tak ma zaujal jeden váš postreh, že politici dosť hľadia na média a na svoj mediálny obraz, že takmer všetko sa tomu prispôsobuje. Je to stále tak?

Do veľkej miery a stále to rastie. Na jednej strane je prirodzené, na druhej strane je potrebné, aby si politik zachoval integritu. 

Na reakciách ľudí možno vidieť až hnev, keď masmédia uvádzajú, že poslanci pracujú oveľa menej ako bežní ľudia a dostávajú za to oveľa viac peňazí ako bežní ľudia. Je to tak, alebo masmédia preháňajú?

Ono to závisí od poslanca. Práca poslanca, ktorý to chce robiť poctivo, nemá úradné hodiny a často krát pracuje i večer a v noci. Je potrebné sa pripravovať a to sa počas dňa dá ťažko, keďže počas dňa poslanec venuje čas stretnutiam. Tak je to teda často v mojom prípade. Určite by som nepovedal, že pracujem málo. Ja som vždy pracoval veľa a je tomu tak i teraz. Ale ako som povedal, robím to rád, lebo chcem, aby moja práca priniesla prospech pre ľudí, ktorí ma volili. 

Keď sa pozrieme na súčasnú vládu a jej spravovanie Slovenska, ide im podľa vás cielene iba o seba, bez pohľadu na to, ako sú ľudia na tom, alebo je to nejaká zmes dobrého aj zlého v štýle: "nechám si hlavne pre seba, ale, však niečo dajme aj ľuďom"? Akou vetou by ste súčasnú vládu chrakterizovali?

Je to vláda, ktorá hľadí v prvom rade na záujmy úzkej skupiny ľudí. A popri tom hodí nejaké nevyhnutné odrobiny aj ľuďom, aby si udržala potrebné sympatie. Nejde im však o dobro štátu. Hovorím všeobecne o vláde. Našlo by sa totiž aj v súčasnej vláde pár jednotlivcov, na ktorých by táto definícia neplatila. Ale keďže sú vo výraznej menšine, nevedia to nejako ovplyvniť. 

Je nejaká záruka, že ak sa dostanú kresťania k vláde, bude na Slovensku ľuďom lepšie?

Malo by to vyplývať z podstaty, kto kresťan je. Ak by mali kresťania možnosť jedného dňa naozaj vládnuť a boli by verní učeniu Ježiša Krista, tak by bolo určite ľuďom na Slovensku lepšie. Vládla by tu spravodlivosť a zodpovednosť za spravovanie majetku a verejných financií v prospech všetkých občanov. 

Občania Slovenska túžia po lepšom Slovensku, bez korupcie, spravodlivých súdoch, polícii a politikoch pracujúcich v prospech občana. Ako ďaleko sme podľa vás od tejto ideálnej spoločnosti? Aká dlhá cesta nás ešte čaká?

Myslím, že sme ďaleko a veľmi záleží od toho, koho si ľudia budú voliť. Dnes je ešte veľa ľudí presvedčených, že súčasná vládna koalícia je dobrá voľba. Od toho, ako dlho si to budú jej voliči myslieť, závisí, ako dlho to bude trvať.

Predstavme si takú možnosť, že môžete prehovoriť ku všetkým ľuďom cez RTVS a zároveň to budú snímať aj všetky komerčné televízie a cez facebook streamovať denníky, aké krátke posolstvo by ste povedali ľuďom?

Slovensko je krásna krajina, z ktorej môžeme urobiť miesto, kde sa nám bude veľmi dobre a spokojne žiť. Máme všetko, čo potrebujeme, teraz je už iba rozhodujúce, ako s tým naložíme. A na to, aby sme naplnili tento potenciál, je potrebné, aby čestní a poctiví ľudia vstupovali do politiky. Je potrebné, aby sa učili, ako sa riadi štát. A posledné, je potrebné, aby sa všetci občania zaujímali o výsledky práce politikov, teda, ako politici nakladajú s dôverou, ktorú im občania zverili. Práca politikov má totiž vplyv na život každého občana, či si to uvedomujeme, alebo nie. Preto chcem povzbudiť každého človeka, aby rozšíril svoj obzor o prácu politikov. 

 

Čo ďalšie ťa chytí za srdce?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk