Rešpekt v manželstve

Rešpekt v manželstve

Magazín Ver.sk 17.02.2021 3 minúty na prečítanie

Napísala: Lisa Jacobson

Prejavenie rešpektu druhému človeku dokáže urobiť veľké veci. Nie vždy je to ľahké, ale v manželstve to robí zázraky.

A tak i každý z vás bez výnimky nech tak miluje svoju ženu ako seba. A žena nech prejavuje mužovi úctu. Ef 5,33

Pre mňa je táto vec – rešpekt - trochu zložitá. Nedefinovaná. Vlastne ani by som nechcela povedať, že je to zložité, ale pri tomto slove nemám jasnú predstavu o tom, ako vyzerá.

Nie je to ako láska. Viem si predstaviť, čo znamená milovať. To je jednoduché. Láska je, ak niekto trávi so mnou čas. Počúva ma. Stará sa o mňa. Zaujíma sa o mňa. Zaujíma sa o moje myšlienky a nápady. (Priniesť čokoládu sa tiež ráta.)

Láska sa dá rozpoznať ľahko.
Ale rešpekt? To je úplne iná záležitosť.

Napriek tomu je rešpekt zjavne dôležitá vec. Pre muža je rešpekt tak dôležitý, že ho nájdete na vrchole jeho zoznamu najdôležitejších vecí. Áno, rešpekt je medzi mužmi hodnotený vysoko. Dokonca som počula, že niektorí muži by boli radšej nemilovaní než nerešpektovaní – znie to šialene, však?

Jazyk úcty

Faktom je, že si svojho manžela skutočne vážim. Naozaj. Chcela by som mu to aj dokázať, a to je pre mňa výzva. Prečo? Počuli ste o tom, že každý z nás má svoj vlastný „jazyk lásky“? Domnievam sa, že musí existovať aj akýsi „jazyk úcty a rešpektu“. Rozumiete, „to čo v človeku vzbudzuje pocit, že je rešpektovaný“, alebo niečo také.

Jedného dňa som sa manžela priamo opýtala: „Kedy máš pocit, že ťa ľudia rešpektujú? Konkrétne, kedy ťa rešpektujem ja?“

A potom som čakala na odpoveď. A čakala som. Po hodne dlhej chvíli spomenul jednu, alebo dve veci. Cítil sa rešpektovaný, keď o ňom hovorím dobré veci na verejnosti. Alebo, ak sa ho najskôr opýtam, a nie mu hneď priamo poviem, čo je potrebné robiť v dome. A ešte doplnil, že aj vtedy, keď prestanem robiť to čo robím a privítam ho, keď sa objaví vo dverách. Tieto veci mali pre neho význam. Ale to ostatné? Na to som musela prísť sama.

Rozhodla som sa, že si začnem všímať veci, ktoré mu na tvári vyvolajú úsmev a tak isto veci, ktoré ho zamrzia. Sama som chcela zistiť, kvôli akým veciam sa cíti byť rešpektovaný.

4 spôsoby, ako manželovi preukázať rešpekt

Dôverujte mu. Muž inštinktívne vycíti, či mu veríte, alebo nie. Napríklad to, ako odpovedáte na jeho rozhodnutia, hovorí k nemu veľmi hlasno. Je vaša prvá odpoveď na jeho rozhodnutie spochybňovanie? Odmietnete ho? Alebo prijmete jeho rozhodnutie? Potrebuje, aby ste verili jemu a jeho konečnému rozhodnutiu.

Obdivujte ho. Chce vedieť, že mu fandíte najviac zo všetkých! Nikto iný by mu nemal fandiť tak veľmi, ako vy. Chcete poznať môj osobný cieľ? Chcem si svojho manžela vážiť viac, ako ktorýkoľvek z jeho kolegov, s ktorými pracuje. Chcem aby to videl v mojich očiach a aby to počul z mojich úst.

Buďte k nemu lojálna. Získali ste úlohu chrániť mu chrbát a on to vie. Mali by to vedieť aj vaše deti. Nikto by nemal pochybovať o tom, ku komu budete lojálna. Nikto by sa nemal odvážiť povedať o vašom mužovi pred vami niečo znevažujúce, pretože takéto veci u vás neprejdú.

Vážte si ho. Na verejnosti aj v súkromí. Tak, aby sa nemusel báť o to, čo by ste mohli o ňom povedať, alebo ako by ste ho mohli prezentovať pred ostatnými. Nikdy by ste ho nechceli ponížiť. Práve naopak. Môže si dokonca byť istý, že budete rešpektovať jeho priania, aj keď nie je nablízku – vážite si ho tak hlboko.

Skúste sa teda spýtať priamo vášho manžela, ktoré veci v ňom vzbudzujú pocit, že je rešpektovaný? (Len nebuďte prekvapená, ak si na jeho odpoveď budete musieť počkať hodnú chvíľu.) Zoberte si k srdcu všetko, o čo sa s vami podelí, a potom do tohto zoznamu pridajte to, čo môžete zistiť tak, že ho budete pozorovať.

Modlite sa za to a proste Boha, aby vám ukázal spôsob, ako by ste mohli svojho muža rešpektovať s láskou.

Možno budete prekvapené, akú zmenu to prinesie do vášho manželstva.

https://club31women.com/respect-in-your-marriage/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk