Ako pomôcť synovi v budovaní pevných trvalých priateľstiev

Ako pomôcť synovi v budovaní pevných trvalých priateľstiev

Magazín Ver.sk 10.03.2021 2 minúty na prečítanie

Napísala: Lisa Jacobson

Nerozumela som tomu, kým som sa nevydala a nemala svojho manžela. A potom aj syna. Až potom som si uvedomila, akú veľmi veľkú úlohu v živote muža hrá priateľstvo.

Asi to bude znieť zábavne, ale vždy som si myslela, že dobré priateľky potrebujú len dievčatá. Vedela som to z prvej ruky. Ale nevedela som, že aj chlapci potrebujú priateľov. V skutočnosti môže priateľstvo v živote mladého muža zohrať kritickú úlohu.

Takže, čo znamená priateľstvo pre chlapcov?

V mnohých ohľadoch sú priateľstvá medzi chlapcami také isté, ako medzi dievčatami. Také, ako pre mňa.

No keď som sa spýtala niekoľkých mladých mužov, aký majú pohľad na priateľstvo, ich odpovede boli zaujímavé. Niektoré boli podobné a niektoré výnimočné.

Tu je niekoľko vlastností, ktoré u chlapcov vedú k vybudovaniu silných a pevných priateľstiev:

Dôvera. Musia byť schopní veriť jeden druhému. Chlapec potrebuje veriť, že mu kamarát kryje chrbát. (Prísl 11,13)

Čestnosť. Je dôležité, aby vedel povedať, ozvať sa, keď nastane problém, ktorý ho trápi, alebo to, čo má na srdci, či na mysli. Dobrí priatelia sú otvorení jeden voči druhému.

Zodpovednosť. Skutočný priateľ je ochotný povedať aj ťažké veci – vyvodzuje z nich zodpovednosť. Dobre mierené sú údery milujúceho.(Prísl 27,6)

Vernosť. Skutočný priateľ sa postaví za toho druhého na verejnosti vždy, keď sa ho druhí snažia zavrhnúť. (Prísl 17,17)

Múdrosť. Je dobré, ak si chlapec hľadá priateľa, ktorý má zmysel pre Božie veci a je bystrý. Kto chodí s múdrymi, bude múdry. (Prísl 13,20))

Podpora. Je dobré, ak sa priatelia vedia podporovať vo svojich snahách a pri plnení cieľov. Dobrý priateľ by sa mal snažiť posunúť toho druhého vyššie.

Obeta. Dobrý priateľ by mal byť ochotný sa obetovať za svojho priateľa. Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov. (Jn 15,13)

Ostrenie hrán. Nastane, ak si chlapec nájde priateľa, ktorý mu pomôže stať sa lepším človekom. Železo sa brúsi železom a jeden človek obrusuje druhého. (Prísl 27,17)

Záväzok. Dobrí priatelia zostávajú spolu v dobrých aj v zlých časoch. Dávid a Jonatán boli takýto priatelia. (1 Kniha Samuelova)

Komunikácia. Niektorí chlapci sú vynikajúci v stretávaní sa, ale hlbšie priateľstvo si vyžaduje zdieľanie a počúvanie. Je dôležité hovoriť o problémoch, obavách a cieľoch.

V Biblii nájdeme veľa veršov, ktoré nás varujú pred škodlivými následkami pádu do zlej spoločnosti, ale platí to aj naopak. V priateľstve so skutočným dobrým a zbožným priateľom je tiež veľké požehnanie. Ako rodičia chceme pomôcť našim synom vidieť vo vytváraní pevných priateľstiev veľkú hodnotu.

Je však aj taký priateľ, čo sa pripúta viac než brat. (Prísl 18,24)

https://club31women.com/helping-your-son-build-strong-solid-friendships/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové