4 pôstne tipy priamo od Boha

4 pôstne tipy priamo od Boha

Richard Štefák 03.03.2019 2 minúty na prečítanie

Ako vnímaš pôstne obdobie? Už keď sa blíži popolcová streda, tak mám pred očami celodenný pôst. Nechce sa mi do toho. Na druhej strane viem, že z pôstu mám duchovný osoh. Nedostatok základných materiálnych potrieb je priestorom pre odovzdanie sa Bohu. Ide o pripomenutie si našej závislosti na Bohu a pocítenie nedostatku na vlastnom tele. Aby mal pôst význam malo by ťa to niečo stáť. Mal by si to cítiť. 

Od čoho si dať pôst a na ako dlho? Možno by to mohlo byť niečo, čo ti zaberá veľa času v živote, možno až tak, že vzťah s Bohom slabo rozvíjaš. Sociálne média, PC hry, TV seriály – to všetko dokáže byť poriadny žrút času. Alebo míňaš veľa peňazí pre svoje hobby a poznáš niekoho, kto žije ledva od výplaty k výplate? Niekedy si aj povieš, že však každý máme rovnakú štartovaciu čiaru v živote a keď je niekto hlúpy a neschopný... Áno, štartovacia čiara je rovnaká, avšak niekomu začína na peknej atletickej dráhe, pričom je obutý v najlepších bežeckých teniskách a niekto iný začína v bahne mimo štadióna v rozbitých sandáloch.

V Knihe proroka Zachariáša nám priamo Boh dáva návod na pôst.

·         Spravodlivo prisudzujte právo

·         Preukazujte si vzájomné milosrdenstvo a láskavosť

·         Vdovy, siroty a cudzincov neutláčajte

·         Vo svojich srdciach nezamýšľajte zlo

Niektorí však tomuto odopreli pozornosť, zaťažili si uši a zo srdca si urobili diamant. Aspoň tak to píše Biblia. Skúsme počas tohto pôstu nemať srdce z diamantu, ale také, aby ho Boh mohol tvarovať, aby k nám mohol hovoriť, aby sme ho počuli. Odrežme zo svojho života premýšľanie nad tým ako urobiť nejaké zlo. Prejavujme si milosrdenstvo a odpustenie. Buďme k sebe láskaví. Pomáhajme sirotám, vdovám, slabým a starým ľuďom v ich situácii.

Je skvelé, že Boh nám dáva takýto konkrétny návod ako prežiť najbližšie pôstne obdobie. A koľko má trvať? Minimálne 40 dní a potom už stále.

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk