Ako čítať Bibliu - prax

Ako čítať Bibliu - prax

Richard Štefák 18.01.2021 6 minút na prečítanie

Možno patríš medzi tých, ktorí  začnú čítať Bibliu, ale dlho nevytrvajú. Radi ti tu poskytneme pár tipov ako zdolať Bibliu.

Ak si dáš záväzok prečítať z Biblie 4. kapitoly denne, za rok máš prečítanú celú Bibliu. Tu je rozpis.

Spôsoby štúdia by som rozdelil podľa toho, či študujeme v malej skupinke kresťanov alebo individuálne.

Práca s Bibliou a štúdium v malej skupine kresťanov

Stretnutie v malej skupine

Pokiaľ sa stretávate pravidelne na týždňovej alebo dvojtýždňovej báze, je možné si dohodnúť, akú knihu Biblie budete čítať. Napríklad, dohodnete sa, že idete čítať Evanjelium podľa Matúša. Každý deň si prečítate doma individuálne jednu kapitolu a podčiarknete si (prípadne inak zvýrazníte), čo vás zaujalo. Keď prídete na spoločné stretnutie, pomodlite sa k Duchu Svätému, aby vás naplnil, potom líder stretnutia pozve ostatných do zdieľania. Začnete prvou kapitolou a každý postupne po jednom povie, čo ho v nej zaujalo, čo si uvedomil, čomu nerozumie. Takto si prechádzame všetky prečítané kapitoly a diskutujeme. Môže sa stať, že účastníci používajú rôzne Biblie, no vôbec to nie je problém. Naopak, je to obohacujúce. Čítaný text sa často ukáže aj v inom svetle a objavíte nový zmysel. V tomto spôsobe práce s Bibliou hľadáš, čo ti Božie slovo hovorí do tvojho konkrétneho života.

Zvýraznenie konkrétnej pasáže, prípadne krátka poznámka na okraji vám aj v budúcnosti pripomenie, čo vás oslovilo, a kedykoľvek sa k tejto časti Biblie vrátite, znovu vás to môže povzbudiť.

Napríklad, ak si čítate pasáž o búrke na mori, keď Ježiš spal v loďke a potom rozkázal moru a vetru, aby sa utíšili, môžete rozobrať popritom tému strachu. Ako prežívam to, keď okolo nás alebo v našom živote je akoby búrka a nám sa zdá, že Boh spí a nezaujíma ho to? Spoločne sa podeľme s druhými o svoje myšlienky, svoje videnie a životné skúsenosti.

Prehlasovanie Božieho slova

Všetci nahlas čítate naraz a prehlasujete Božie slovo. Môžete si zobrať Evanjelium podľa Matúša a rozdeliť si kapitoly. Prvý bude čítať 1. - 4. kapitolu, druhý 5. - 8. kapitolu, atď. Naraz takto prečítate nahlas celé jedno Evanjelium za približne 20 minút. Celé stvorenie potrebuje počuť Božie slovo, nielen ľudia, aj aj iné živé a neživé veci. Pri čítaní Biblie nahlas, napĺňame priestor kde sme jeho slovom.

Individuálna práca s Bibliou a jej štúdium

Informatívne čítanie

Vyberieš si biblickú knihu, ktorú chceš čítať, a prečítaš si biblický text. Pri tomto spôsobe až tak nepremýšľaš nad textom. Nakoľko ide o Božie slovo, má význam čítať ho aj bez nejakého hlbokého premýšľania nad obsahom. Napĺňame sa jednoducho Božím slovom. Informatívne čítanie môže trvať od 5 min po hocikoľko.  Tento spôsob možno prirovnať k čítaniu príbehov, alebo správa zo sveta. Iba si čítam a nechávam na seba pôsobiť text Božieho slova.

Reštartuj svoj život s Božím slovom

Ide o projekt, ktorý vytvorilo Spoločenstvo Martindom v ktorom sa snažíš počas 8 týždňov zmeniť alebo zlepšiť svoj postoj k Božiemu slovu. Pripravili sme pre teba rozpis čítaní a videá s povzbudeniami a svedectvami o čítaní Biblie. Viac informácií nájdeš tuvideá sú tu.

Jednoduché osobné štúdium

Rozhodneš sa preštudovať napríklad Evanjelium podľa Matúša. V katolíckych prekladoch Biblie nájdeš aj výkladové poznámky a úvod do evanjelia, ktoré si prečítaš. Pri tomto spôsobe sa nechávaš osloviť textom, pričom si môžeš podčiarknuť, čo ťa oslovilo. Prípadne si vytvor modlitebný denník (bežný zošit alebo diár, kam si zapisuješ veci) a tam si zapíš, ktorý text a ako ťa konkrétne oslovil. Ten istý text si môžeš prečítať viackrát za sebou, aby si ho lepšie vedel rozjímať. Zostaň v tichu a nechaj prečítaný text pôsobiť na svoje srdce.

Lectio divina

Ide o postup čítania Biblie vypracovaný v Katolíckej cirkvi na základe mnohoročnej praxe. Obsahuje tieto prvky: stíšenie sa, čítanie biblického textu, rozjímanie nad textom, modlitbu, kontempláciu – spočinutie v Bohu a akciu  - konanie v živote na základe prečítaného a premodleného textu.

Čítanie viacerých prekladov

V slovenčine existuje niekoľko prekladov. Viac o nich nájdeš v tomto článku. Môžeš si zobrať jednu kapitolu, prečítať si ju vo viacerých prekladoch a hľadať zmysel textu. Text sa ti ukáže z inej perspektívy a dá ti možno úplne nový význam. Ak vieš inú reč, vieš si zobrať aj preklad  v inej reči a porovnať ho so slovenským, českým a inými. Online určite nájdeš rôzne preklady Biblií. Alebo si stiahni do mobilu aplikáciu Bible YouVersion

Hlbšie štúdium Biblie

Pri tomto spôsobe si potrebuješ pravidelne vyčleniť dlhší čas, minimálne 1 hodinu. V katolíckych prekladoch nájdeš úvod do každej biblickej knihy, ako vznikala, o čom je, o čom hovorí, aká je jej nosná téma, tiež si môžeš prečítať o tom, ako vznikala celá Biblia. Ku konkrétnym biblickým knihám sa dajú kúpiť komentáre, ktoré rozoberajú biblický text veľmi podrobne. Možnosti si pozri na tomto linku. Dobré knihy sú - výklady od Jozefa Ratzingera: Ježiš Nazaretský I., II., III., Vydavateľstvo Dobrá kniha vydáva postupne veľmi podrobné štúdium jednotlivých biblických kníh (už vydané sú knihy Genezis, Exodus, Žalmy, niektorí proroci a Evanjelium podľa Marka). Kúp si Biblický atlas. Biblický lexikón od prof. Heribana. V Katolíckych novinách si vieš prečítať výklady pápeža, ktoré mal počas svojich príhovorov, často rozoberá Bibliu. Kúp si teologické skriptá, ktoré vydali na teologických fakultách na Slovensku. Určite tam nájdeš aj veľmi podrobné analýzy niektorých biblických textov. Dozvieš sa, ako znejú v originále, aké alternatívne preklady existujú a čo presne mysleli pisatelia.

Online zdroje: www.kbd.sk (Katolícke biblické dielo), www.biblehub.com.

Rôzne spôsoby hlbšieho štúdia

  • študovanie biblickej knihy (zoženieš si knižný výklad),
  • štúdium témy alebo osoby (láska, nádej, viera, peniaze, odvaha, muži v Biblii, ženy v Biblii, sv. Pavol, Dávid, Barnabáš, Peter, Abrahám, atď.) Pri tomto spôsobe si nájdeš pasáže online na www.biblia.sk, do vyhľadávania zadáš heslo, vypíšeš si súradnice a potom ich postupne študuješ. Do biblického (modlitebného) denníka si zapisuješ, k akým zisteniam si dospel.

 

Štúdium teológie

Ak ťa Biblia naozaj zaujíma, prihlás sa na teologické štúdium. Dá sa študovať diaľkovo ale aj denne. Získať veľmi dobrý prehľad, ktorý ťa nasmeruje, ako čítať hlbšie Bibliu, a veľa sa dozvieš o Božom slove.

Výklad Biblie

Jedna vec je, že nás Božie slovo pri jednoduchom čítaní povzbudí a povie nám niečo do nášho konkrétneho života, a druhá vec je presne študovať biblický text. Pri vykladaní biblického textu si nevymýšľame, to je hlavná zásada. Študovať ho znamená objavovať, čo znamená biblický text, na základe komentárov a výkladu iných, skúsenejších. Autorita výkladu prislúcha Cirkvi, ktorá skúma Bibliu. V čase histórie Cirkvi už bolo mnoho textov komentovaných apoštolskými otcami, cirkevnými a púštnymi otcami, pápežmi, biskupmi, koncilmi, cirkevnými snemami, svätými, teológmi. Ak mi napadne nejaký výklad, najprv hľadám, či ten výklad už napadol niektorej z vyššie menovaných autorít. Ak to nenájdem, tak ten svoj výklad vypustím. “Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad.” (2 Pt 1, 20)

Ale ak áno, hľadám, či tento výklad napadol aj ostatným. Môžem si položiť otázku, komentoval tento výklad niekedy aktuálny pápež alebo niektorý slovenský biskup? Google to pravdepodobne bude vedieť, ak zadáš správne heslá.

Pri výklade Biblie sa nespoliehaj iba na svoje sily, ale využívaj vedomosti, informácie a duchovný poklad, ktorý sa v Cirkvi za dve tisícročia nazbieral.

Biblia nespadla ako kompletný text z neba, ale Cirkev určila a rozoznala, ktoré texty sú Božie slovo a patria do Biblie. V úvodnom období života Cirkvi sa totiž oveľa viac textov mohlo dostať do Biblie. Niektoré ale neboli úplne v súlade s kresťanským posolstvom (apokryfy), iné boli v súlade, ale neboli rozpoznané ako Božie slovo (texty apoštolských otcov – napr. Ignáca, Irenea a ďalších). Približne od 4. storočia Cirkev ustálila a definitívne potvrdila na Tridentskom koncile v 16. storočí presný počet kníh ako reakciu na to, že niektorí reformátori chceli z Biblie niektoré knihy vyčleniť.

Pre prečítanie úvodného článku k čítaniu Biblie klikni tu.

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové