Recenzia: CD Len sa tak stíšim, Sima Martausová

Recenzia: CD Len sa tak stíšim, Sima Martausová

Jana Benyaková 04.06.2019 2 minúty na prečítanie

V januári tohto roka predstavila Sima Martausová svoj nový album, ktorý v posledných dňoch dominuje playlistu v mojom prehrávači. Len tak sa stíšim. Či mi dáte za pravdu, alebo nie, dovolím si tvrdiť, že Sima je výborná pesničkárka. Jej hudba aj vystupovanie sú tak prirodzené, že aj keď to nie je práve vaša šálka kávy, budú vám prinajmenšom sympatické. Texty piesní vás často povedú k horám a prírode a vy máte pocit, že ich autorku naozaj poznáte. To tie majestátne hory a tie vrchy neoblomné, zanechali stopy vo mne. (Čaro obyčajných vecí)

Na každom slove textov sa dá poznať, že vychádzajú priamo zo srdca. Pobádajú nás, aby sme aj my boli tou najlepšou, ale najmä pravdivou verziou svojho ja. Každý ma svoje ja, a nejde sa ho vzdať. Každý má svoje ja, za ktorým musí stáť. (Svetlá)

Mojou momentálne najobľúbenejšou, no zatiaľ menej známou piesňou, je skladba s názvom Dostratena. Počúvam ju často a zamýšľam sa nad textom, ktorému možno rozumie len Sima a hľadám v ňom to „svoje“.

Náladu mi vždy zaručene zlepšia piesne Móda a Leonardo. Pokojne by takýchto kúskov mohlo byť na albume aj viac.Konkrétne pieseň Móda vznikla po tom, ako Simu „zvozila“ módna polícia na jednom charitatívnom koncerte. Sama o tom s úsmevom rozpráva na svojich koncertoch, ako dostala 3 hviezdičky z 10 za „lesklé pančušky“. Úsmev na perách je v piesni doslova počuť a nadľahčuje veci, ktoré si nadľahčenie skutočne zaslúžia. Čo to máš na sebe, ty moje šedé káčatko. Neladí ti vrch so spodkom, ani predok so zadkom. Čo to máš na sebe? Toto fakt nase…, keď šatami zo stužkovej pohnojíš ples v opere!(Móda)

Ak aj nemáte Siminu tvorbu v hľadáčiku, určite vás neobišla pieseň Nenahraditeľná, ktorá sa stala doslova z večera do rána rádiovým hitom. Zaujímavé je, že na albume sa nenachádza verzia s a capella formáciou For You. Namiesto nej tam nájdete romantickú verziu s klavírom, ktorú by ste možno, nebyť notoricky známeho textu, ani nespoznali.

S bonusom, ktorý vznikol v spolupráci s Adamom Ďuricom s názvom Holubička sme sa mohli zoznámiť už počas Vianoc. Skladba sa totiž stala ústrednou melódiou slovenskej rozprávky Vianočné želanie.

Piesne ako Baránok, Voda a mnohé ďalšie sú krásnou a osobnou modlitbou tejto talentovanej speváčky. Ozývaš sa vo mne a ja neviem sa ťa zrieknuť. Hoc okolo rozhučal sa okolitý svet. Voda, voda, keď sa v tebe stratím…Voda, voda, uzdraviť sa dám ti. (Voda)

Album ako celok je veľmi príjemný na počúvanie v akejkoľvek časti dňa. Veď koľkokrát sa potrebujeme len tak stíšiť a uvedomiť si, že čaro obyčajných vecí obsypalo túto zem?

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Objavujte stále viac aj vďaka cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a Vášho zážitku na ver.sk