Slovo - 30. september 2020

Slovo - 30. september 2020

Vicki a Robert De Hoxar 30.09.2020 4 minúty na prečítanie

Liturgické čítanie nadnes

Nemôžeme vysvetliť utrpenie, ale môžeme veriť v Božiu dobrotu.

Jób trpel tak emocionálnou bolesťou po smrti všetkých svojich detí a strate všetkého svojho majetku, ako aj fyzickou, kvôli chorobám, ktoré mal. V jeho smútku za ním prišli jeho priatelia. Sedeli spolu ticho 7 dní, boli s ním len ako podpora. Akým požehnaním boli, kým neprehovorili. Vedieť, kedy hovoriť a kedy mlčať, je dar, za ktorý sa môžeme všetci modliť.

Keď naše prvé dieťa zomrelo, naša priateľka odišla z práce a prišla k nám. Ticho sedela a držala ma za ruku. Zažila som jej starostlivosť a útechu, nie prostredníctvom slov, ale cez dotyk. Najdôležitejšie pre mňa v tej chvíli bolo vedieť, že niekomu na mne záleží a prejavuje mi lásku.

Jób bol zúfalý a bez nádeje. Vylial srdce svojim priateľom. Prial si, aby sa nikdy nebol nenarodil, a potom si prial, aby zomrel. Mnoho ľudí si v utrpení želá, aby sa nikdy neboli narodili a smrť považujú za vítané oslobodenie. Jóbovi priatelia, rovnako ako mnohí z nás, nevedeli, ako reagovať na Jóbovu emocionálnu tieseň. Namiesto starostlivosti a útechy vyhlásili, že Jób musel zhrešiť, keď zažíva také utrpenie. Jób ani jeho priatelia nevedeli o rozhovore medzi Bohom a Satanom, takže jeho priatelia vyjadrili svoj názor na to, prečo Jób trpel. Jób vyhlásil svoju nevinu a uznal Božiu múdrosť, moc a svätosť. Vedel, že sa nemôže hádať s Bohom; čo by mohol povedať?

Jób uznal aj svoju neschopnosť vidieť Boha. Mnoho ľudí si vo svojom utrpení kladie otázku „Kde bol Boh, keď sa dialo všetko zlé?“ Opäť je čas veriť v dobrotu Boha, ktorý vyhlasuje: „Nikdy ťa nezanechám ani neopustím“ - Hebrejom 13:5. Je to takmer akoby utrpenie zaslepilo našu schopnosť vidieť ho. Keď Ježiš trpel na kríži, zvolal: „Bože môj, prečo si ma opustil?“ Neverím, že Otec opustil svojho milovaného Syna v najväčšej núdzi. Na hriechu a utrpení je niečo, čo spôsobuje, že nevidíme Boha.

To „Prečo?“ pri utrpení je obrovská otázka a mnohí sa pýtajú, prečo sa stávajú zlé veci. Jób odpoveď nikdy nedostal, a mnohokrát ju nedostaneme ani my. Okrem hriechu a neznámeho nebeského zámeru zjaveného v Jóbovi 1, patria medzi ďalšie príčiny utrpenia disciplína (List Hebrejom 12, 5–12), formovanie charakteru (2. List Korinťanom 12, 7–10) a zjavenie útechy, ktorá sa dá odovzdať iným (2. List Korinťanom 1,3–7). Aj tak nemôžeme poznať alebo pochopiť Božie srdce a to, prečo sa utrpenie deje. Môžeme si byť však istí, že Boh nás miluje.

Stotožňujete sa s Jóbovym zúfalstvom a beznádejou? Vyliali ste svoje srdce niekomu, a dostalo sa vám len kritiky alebo posudzovania? Mali ste rovnaké myšlienky ako Jób? Rozhodnete veriť v Božiu dobrotu a tomu, že vás nikdy neopustil ani nezanechal? Ak s tým máte problém, môžete sa modliť „Verím, pomôž mojej nevere“ alebo „Dôverujem, pomôž mi s mojou nedôverou“.


"Tieto zamyslenia ti môžu chodiť každé ráno do mailboxu, stačí sa prihlásiť na ich odber TU


Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové