Ako dýchať počas krízy

Ako dýchať počas krízy

Magazín Ver.sk 20.01.2021 3 minúty na prečítanie

Napísala: Sara Hagerty

„Naňho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará.“ (1 Pt 5,7)

Strach sa zakráda pomaly. Začína neutrálnou myšlienkou – nevtieravou. Myšlienkou, ktorú by som určite mala zvážiť, je tak?

V jedno pondelkové ráno, po stíšení v modlitbe – slnko začínalo pomaly svietiť náš dom a ja som rýchlo preletela správy na internete. Zrak mi padol na jeden nadpis, ktorý predpovedal ekonomickú katastrofu. Toto by som si mala prečítať, pomyslela som si. Chcela by som o tom niečo vedieť. Kým som prečítala tri-štvrtiny článku, moja rodina sa začala prebúdzať a ja som spozornela.

Prešlo šesť hodín. Za ten čas som navarila dve jedlá, urobila objednávku potravín, oprala, dva krát som naplnila a vyprázdnila umývačku riadu a v dome zostalo opäť ticho. Ale moje srdce sa neupokojilo rovnako ako dom. Niečo v mojom vnútri hrkotalo. Snažila som sa zistiť, čo nebolo v poriadku.

Strach sa zakráda pomaly.

Častokrát tie myšlienky vyzerajú ako múdrosť, ale neskôr vedú ku strachu: Mala by som si tú škvrnu na krku dať skontrolovať, mala by som lepšie spravovať financie, zbaviť sa toho ihriska vzadu na dvore, o ktorom sused povedal, že „je nebezpečné pre deti.“

No múdrosť si niekedy mýlime so strachom a to nás mätie. Bez častého spojenia s Bohom, môžeme v takomto zmätku žiť každý deň.

Moje ráno mohlo vyzerať asi takto:

Prečítam si nadpis, všimnem si hrču v krku a jemné šklbnutie v prstoch, keď sa náhlivo snažím preklikať článok ... zhlboka sa nadýchnem a poviem: „Ježiš, cítim strach. Budeš ma držať za ruku, keď budem čítať tento článok?“ Očami preletím tri-štvrtiny strany a namiesto toho, aby som hneď začala plniť všetky úlohy dňa, schovám sa v práčovni (jediné tiché miesto v našom plnom dome) a pripomeniem si verš, ktorý som čítala predtým: „Naňho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará.“ (1 Pt 5,7)

A rozprávam sa s Bohom.

Prednesiem mu všetko, čo prežívam a potom si nahlas opakujem jeho Slovo. Trasú sa mi pri tom ruky a srdce mi bije opreteky. On sa o vás stará – tieto slová ma prenikajú a pôsobia na moje zmysli, ktoré mi nahovárajú, aby som sa postarala o seba sama. Modlím sa týmito slovami, ale zároveň si uvedomujem, že tomu naozaj neverím. Keď si robím plány, čítam a preposielam texty o kríze, zasievam falošnú vieru, že ak sa o seba nepostarám sama, nik sa o mňa nepostará.

Modlím sa s hrčou v krku a modlím sa iba Božím Slovom – až vtedy sa úzkosť vo mne pomaly uvoľňuje a dovoľuje mi stretnúť toho, ktorý je najreálnejší v mojom dni (Jeho)… a vtedy sa niečo mení.

Často si myslím, že „skladám svoje starosti na Neho“, keď som disciplinovaná, keď si čítam blog o strachu, alebo pošlem kamoške sms, aby sa modlila. Avšak, jediný spôsob, ako zažívať jeho starostlivosť o mňa je, keď:

Sa zastavím.

Keď mu odovzdám svoju úzkosť.

A dovolím jeho Slovu a jeho šepotu, aby sa dotkol toho miesta, kde začína panický strach.

(Vtedy sa niečo v mojom vnútri pohne a môj deň vďaka tomu vyzerá inak.)

Ako začať dýchať počas krízy?: odpojiť sa od strachu, napojiť sa na Boha.

Začať Božím Slovom:

„Pre nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo svojich modlitbách a prosbách.  A pokoj Boží, ktorý prevyšuje každý rozum, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi.“ Flp 4, 6-7

Vo svojom živote:

Prehodnoť niekoľko uplynulých dní. Kde vidíš známky úzkosti? (Kedy si vybielila chladničku, strávila viac času na mobile než si plánovala, nakričala na deti alebo na kamarátku?) Vráť sa k tej chvíli a prines svoju úzkosť Bohu. Nikdy nie je neskoro.

https://club31women.com/devotional/breathe-during-crisis/

Katalóg

Inšpirácie pre tvoje srdce
v katalógu na stiahnutie.

Katalóg

Ver.sk. Je to vec srdca.

Ver.sk používa cookies

Cookies sú informácie, ktoré ukladáme, aby sme zlepšili váš používateľský zážitok na Ver.sk.

Niektoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho webu. Iné nám pomáhajú zistiť anonymné údaje o návštevnosti nášho webu. A ďalšie slúžia na vykonávanie marketingových kampaní prostredníctvom tretích strán, ako sú napr. Google či Facebook.

Svoju voľbu môžete prispôsobiť v nastaveniach.

Nevyhnutné

Analytické

Marketingové